Zespół Szkół Specjalnych nr 3 w USD w Krakowie

Rok szkolny 2018/2019


MIDWINTER 2019

Już po raz trzeci antarktyczne Święto Środka Zimy zagościło w upalny, czerwcowy dzień w rozgrzanych do białości murach naszej szkoły. Chłodem wiało tylko od lodowych gór z ekranu i to też nie cały czas, ponieważ oglądaliśmy również obrzędy związane z przekraczaniem przez ekipę zimowników równika.
Tematem tegorocznej opowieści, snutej jak zwykle ze swadą przez panią Dagmarę, były przygotowania do kolejnej wyprawy do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego. Wyprawa rusza jesienią tego roku, a pani Dagmarze zaproponowano jej kierownictwo. Rekrutacja, transport, wyposażenie, to logistyczne wyzwania, jakie stoją przed kierownikiem wyprawy. Uczniowie dowiedzieli się o trudnej pracy w stacji antarktycznej i o przygodach, które wbrew powszechnej opinii zdarzają się, ale rzadko. Dominuje żmudna, codzienna praca naukowa i tęsknota za odległym o 14.233 kilometry Krakowem. Nasi uczniowie postanowili pomóc pani kierowniczce wyprawy, która ma kłopoty ze znalezieniem odpowiedniego transportu i w podzięce za poświęcony nam czas wręczyli wykonane przez siebie projekty statków, którym nie straszne będą góry lodowe, sztormy i tysiące kilometrów na oceanie. Pani Dagmaro! Teraz będzie już z górki, na pewno znajdzie się jakaś znakomita polska stocznia, która, mając tak świetne projekty, do jesieni wybuduje statek dla pani!
Prace plastyczne wykonali uczniowie z oddziału XIX pod kierunkiem pań Ani i Beatki, a całość wydarzenia przygotował zespół nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.

Bezpieczne wakacje

Dnia 10 czerwca, zgodnie z corocznym zwyczajem, odbyły się w naszej szkole warsztaty pt. Bezpieczne wakacje. Uczestnicy zajęć wykazali się twórczą pasją i niezwykłą pomysłowością, tworząc prace plastyczne dotyczące poruszanego tematu. Dla młodych ludzi, którzy wkrótce rozpoczną letni wypoczynek, największą wartość miały niewątpliwie rozmowy dotyczące sposobów i pomysłów na „piękne i bezpieczne” wakacje. Poznali oni zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Uczestnicy zajęć snuli wakacyjne plany zgodnie z zasadą, by był to dobry czas, pełen przygód i radości. Zwrócili również uwagę na to, że te wolne dni są sposobem na to, by wypocząć i przygotować się do nowych zadań, które przyniesie kolejny rok szkolny. Warto zwrócić uwagę, iż nasza szkoła włączyła się również w ogólnopolską akcję wakacje.pl organizowaną w oparciu o materiały przygotowane przez MSWiA promujące bezpieczeństwo.
Życzymy udanych wakacji!

Spotkania z aktorką Katarzyną Gajdarską

W roku szkolnym 2018/2019 w naszej szkole na oddziale onkologii i hematologii odcinek D miały miejsce cykliczne (co dwa tygodnie) spotkania uczniów z krakowską aktorką, panią Katarzyną Gajdarską zorganizowane przez wychowawcę mgr Katarzynę Ziętarę. Uczniowie z radością uczestniczyli w tych spotkaniach, w których za każdym razem aktorka wcielała się w inną postać z książki. Sala zabaw stawała się kameralną sceną teatralną, na której aktorka za każdym razem w innym przebraniu, wraz z dziećmi improwizowała różnorodne przedstawienia. W ramach tych spotkań uczniowie mieli możliwość zgłębiania wiedzy z książek, tworzenia ich własnych zakończeń, poznania tajników pracy aktora teatralnego. Zajęcia te wnosiły dużo pozytywnej energii na oddział.

Spotkanie z poetką

Dnia trzeciego czerwca, kolejny już raz, odwiedziła naszych małych pacjentów pisarka i poetka krakowska Ewa Stadtmuller. Warsztaty zostały połączone z lekcja otwartą o tematyce ekologicznej, przygotowana przez zespół nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Opowieści pisarki o dzikich zwierzętach i tych bliższych – domowych, przeplatały się z wierszami Jana Brzechwy recytowanymi wspólnie przez dzieci i ich mamy. Nie zabrakło również zabawnych, rymowanych opowiastek o zwierzęcych bohaterach literackich i filmowych. Dzieci odgadywały zagadki wymyślone przez autorkę i animowały pacynki, słuchając bajki o smokach Anastazym i Gerwazym. Każdy uczestnik zajęć otrzymał słodki prezent, zabawkę i materiały plastyczne, dzięki którym powstaną na pewno piękne prace utrwalające w pamięci dzisiejszy dzień.

Konkurs Astronomiczno-Geograficzny „ASTRO-ULICE” Krakowa

21 maja cały znany nam Wszechświat obchodzi niezwykłe święto - Światowy Dzień Kosmosu. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy amerykańskich astronautów oraz firmy Lockheed Martin. Ich celem było upamiętnienie wydarzeń związanych z badaniami przestrzeni kosmicznej i zainspirowanie naukowców do dalszej pracy. Święto ma też zachęcać zwykłych ludzi do zgłębiania tajemnic Wszechświata.
Tydzień później – 28 maja, z tej okazji, w naszej szkole odbył się kosmiczny konkurs pod nazwą - „Astro-ulice Krakowa”. Uczestnicy najpierw wysłuchali krótkiej prelekcji o patronach „astronomicznych” ulic, a później na planach Krakowa musieli te ulice odnaleźć. Nie było problemu ze znalezieniem ulicy Kopernika, ale przy szukaniu ulicy Galaktycznej czy Księżycowej trzeba się było trochę pomęczyć.
Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni. Nagrody przekazali: TPD Koło „Prokocimek”, Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii ZG, a materiały do pracy – plany Krakowa przekazał Urząd Miasta Krakowa.
Konkurs przygotował zespół nauczycieli przedmiotów matematyczno – przyrodniczych.

Dzień Mamy i Taty

Dnia 21 maja 2019 r. zespół wychowawców zorganizował Dzień Mamy i Taty. Dzieci podczas spotkania wykonywały dla swoich rodziców laurki, bukiety z kwiatów bibułkowych oraz dekorowały ozdoby gipsowe. Na zakończenie spotkania wystąpił „Teatrzyk Szalonej Rozalki” ze spektaklem pt. „Czerwony Kapturek”.
Mamy i Tatusiowie zostali obdarowani drobnymi upominkami, które ufundowało TPD „Prokocimek”.


Warsztaty językowo – zawodowe My dream job

Wiadomo od dawna jak istotne we spółczesnym świecie są kompetencje językowe i orientacja na rynku pracy. Właśnie dlatego we wtorek 14 maja odbyły się warsztaty językowe dla naszych uczniów, połączone z zagadnieniami dotyczącymi wyboru zawodu. Ciekawa formuła zajęć przyciągnęła wielu uczestników, którzy w sposób bardzo kreatywny podeszli do tematu. Efektem warsztatów jest zbiór wspaniałych prac, pokazujących, jak nasi wychowankowie przygotowują się do swojej przyszłości zawodowej.




Spotkanie autorskie

Dnia 09.05.2019 r. na oddziale neurologii, odbyło się spotkanie z panią Agnieszką Zimnowodzką, autorką serii książeczek o mieszkańcach Humorków. Są one pełne poczucia humoru i przeznaczone nie tylko dla najmłodszych. Dzieci miały możliwość zapoznania się i obejrzenia pięknych ilustracji, wysłuchania wybranych fragmentów historii między innymi o Dąsaczach, Pytajnisiach czy Śmiechołkach. Czytaniu towarzyszyła również zabawa w emocje, które mali pacjenci mogli pokazywać sami lub je odgadywać. Dodatkową atrakcją było stworzenie przez dzieci własnego miasteczka oraz wymyślenie nazw miejsc, ulic, placów, a to wszystko pod czujnym okiem pani Agnieszki Zimnowodzkiej.
Spotkanie odbyło się dzięki współpracy nauczyciela Anny Złomańczuk z Biblioteką Kraków, która wspólnie z Fundacją PZU przygotowała cykl wydarzeń literackich, teatralnych i plastycznych w ramach projektu „Festiwal Magia czytania z Fundacją PZU”.

„Witaj majowa jutrzenko”

W środę, 8 maja w naszej szkole odbyły się zajęcia zorganizowane przez zespół nauczycieli humanistów. W sali zabaw oddziału gastroenterologii uczniowie mieli okazję, aby przypomnieć sobie znaczenie uchwalenia Konstytucji 3 maja. Nasi podopieczni obejrzeli filmy edukacyjne, w tym wizualizację obrazu Jana Matejki. Następnie wzięli aktywny udział w rozwiązywaniu zadań o tematyce historycznej. W oparciu o grę IPN-u "Polak Mały" uczniowie tworzyli polskie symbole narodowe oraz poznali historię powstania hymnu polskiego. Najmłodszym uczestnikom zostały przybliżone postaci historyczne występujące w pieśni oraz znaczenie historycznych terminów.
Połączenie nauki i zabawy przyniosło wszystkim wiele radości.

Dzień Ziemi

Musimy być przyjaciółmi przyrody - ekologami i dbać o nasze środowisko. Troska o stan czystości najbliższego otoczenia i szacunek do przyrody to cel zorganizowanych zajęć w dniu 25 kwietnia z okazji Dnia Ziemi przez wychowawców z Oddziału Nefrologii i Neurologii. Podczas spotkania wychowankowie mogli dowiedzieć się w jaki sposób dbać o środowisko, co robić, aby chronić Ziemię. Dzieci segregowały odpady, rozwiązywały rebusy i krzyżówki o tematyce ekologicznej. Wiele radości i zaangażowania wywołało wykonanie instrumentów z odpadów (rolki, butelki, kubki) i wspólne muzykowanie. Podsumowaniem zajęć było wykonanie lapbooków promujących postawy proekologiczne.

Wizyta w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym

Dnia 15. 04. 2019 r. nauczyciele ZSS nr 3 (M. Krupiczka i K. Przęczek) odwiedziły w imieniu naszych wychowanków, pensjonariuszy Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego przy ul. Wielickiej. W tym roku babcie i dziadkowie zostali obdarowani bukietami tulipanów i kartkami świątecznymi wykonanymi przez dzieci pod kierunkiem nauczycieli. Stanowiło to dla pacjentów ZOL okazję do przeżywania radosnych chwil pozwalających zapomnieć o chorobie czy trudnościach dnia codziennego.

Światowy Dzień Liczby π

W czwartek 14.03.2019 r. uroczyście obchodziliśmy Światowy Dzień Liczby π. Na Oddziale Nefrologii zgromadzili się nie tylko miłośnicy matematyki. Nauczyciele matematyki przygotowali dla nich bardzo ciekawy program. Na początek obejrzeli prezentację o historii liczby π i obliczeniach, które doprowadziły do ustalenia jej wartości. Kolejnym punktem było „π-dyktando”, podczas którego uczestnicy musieli wykazać się uwagą i spostrzegawczością. Na zakończenie obejrzeli film związany z tematem zajęć.

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Dnia 13 marca odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie z panem Marcinem Chorązkim z Centrum Edukacyjnego „Przystanek Historia” Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Historyk w barwny i ciekawy sposób przybliżył uczniom trudne czasy odbudowy państwa polskiego po latach zaborów oraz okres okupacji ziem polskich w czasie II Wojny Światowej. Przedstawił również dramat Polaków związany z wprowadzaniem komunistycznej władzy w Polsce oraz bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy stanęli w obronie niepodległego bytu państwa Polskiego i przeciwstawili się sowieckiej agresji. Wykład został wzbogacony prezentacją fotografii oraz skanów dokumentów. Sprawiło to, że anonimowa historia stała się opowieścią o indywidualnej odwadze, poświęceniu i miłości do ojczyzny.
Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wykładu, włączali się w dyskusję i zadawali pytania. Spotkanie przygotowali nauczyciele wiedzy o społeczeństwie, historii oraz języka polskiego. Uczestnicy utrzymali historyczne broszury wydawnictwa IPN.

Szachy

Dzisiaj odwiedził nas senator Jerzy Fedorowicz oraz radny Jerzy Fedorowicz jr. Ci wieloletni przyjaciele szpitala i funkcjonującej w nim szkoły podarowali dzieciom przebywającym na Oddziale Gastroenterologii piękną unikatową szachownicę i wiele innych prezentów. Dzieci natychmiast chciały spróbować gry oryginalnymi pionami, więc Goście włączyli się do zajęć. To były bardzo miłe chwile, a mali pacjenci swoim zainteresowaniem pokazali, że dobrze wykorzystają upominki.


Walentynki

W lutym odbyły się w naszej szkole zajęcia na temat tradycji walentynkowych. Spotkanie miało charakter warsztatowy i zostało przygotowane przez nauczycieli języka angielskiego. Uczniowie, biorący udział w spotkaniu, poznali mnóstwo interesujących zagadnień dotyczących postaci i losów św. Walentego, jak i obyczajów związanych z obchodami święta. Opowiadali oni również o swoich wrażeniach i pomysłach związanych z przeżywaniem „dnia zakochanych”. Następnie wszyscy uczniowie z zapałem przygotowywali „walentynki”, którymi później obdarowali bliskie sobie osoby. Spotkaniu towarzyszyła pogodna i iście świąteczna atmosfera, a każdy z uczestników został obdarowany książką, której lektura z pewnością umili czas oczekiwania na nadejście wiosny.

Rozstrzygnięcie wewnątrzszkolnego konkursu literackiego „Mój przyszły zawód”

18 lutego 2019 roku nastąpiło rozstrzygnięcie wewnątrzszkolnego konkursu literackiego „Mój przyszły zawód”.
Oto lista laureatów konkursu.

Dzień bezpiecznego Internetu

W tym roku 5 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Działajmy razem!”. Nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach poświęconych zagrożeniom płynącym z Sieci. Wysłuchali prezentacji poruszającej problemy zabezpieczenia komputerów przed wirusami i hakerami, dowiedzieli się w jaki sposób bezpiecznie używać komunikatorów, poznali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.
Po prezentacji bawili się grając w kalambury i odgadując hasła związane z bezpieczeństwem w Sieci oraz rozwiązując krzyżówkę.
Z zajęć z pewnością wyszli bogatsi o wiedzę, w jaki sposób ochronić siebie i sprzęt. Można mieć nadzieję, że przekażą ją swoim kolegom.

Wystawa w Urzędzie Miasta Krakowa

Od dnia 4 lutego w gmachu Urzędu Miasta Krakowa przy placu Wszystkich Świętych obejrzeć można wystawę prac uczniów naszej szkoły przygotowanych pod kierunkiem nauczycieli i wychowawców. Motywem przewodnim prezentacji jest obraz Polski widzianej oczyma młodego człowieka. Ojczyzna, którą możemy zobaczyć, ma wiele twarzy. Spotykamy Polskę bohaterów historycznych, tę wielką-walczącą, cierpiącą i dumną, ale i tę małą, widzianą z bliska - rodzinne miejsca, pejzaże i ludzi, których kochamy. Przedstawione materiały są bardzo różnorodne, zarówno w zakresie podejmowanej tematyki, jak i w sposobie jej ujęcia. Prezentacja wzbogacona została także o prace uczniów innych szkół szpitalnych i sanatoryjnych, które zostały wyróżnione w ramach konkursów plastycznych organizowanych przez nauczycieli zespołu humanistów. Zapraszamy do obejrzenia wystawy.

Konkurs kolęd

Dnia 11 stycznia nauczyciele zespołu humanistycznego zorganizowali zajęcia dotyczące tradycji kolędowych w Polsce. Uczestnicy spotkania wzięli udział w zmaganiach konkursowych, wykazując się bogatą wiedzą dotyczącą zarówno znajomości kolęd, jaki i symboliki oraz tradycji związanych z czasem świąt Bożego Narodzenia. Zebranym dzieciom towarzyszył dobry humor i energia, którą wykorzystały angażując się w konkursowe działania. Swoim pociechom dzielnie kibicowali biorący udział w warsztatach rodzice. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali drobne upominki, a wspólne kolędowanie pozwoliło zebranym wrócić na chwilę w świąteczny czas.

Warsztaty tworzenia upominków z okazji Dnia Babci i Dziadka

Dnia 10 stycznia zespół nauczycieli wychowania przedszkolnego zorganizował warsztaty tworzenia upominków z okazji Dnia Babci i Dziadka. Celem warsztatów było wzmocnienie więzi emocjonalnej dzieci z rodziną oraz próba wyrażenia uczuć przywiązania i szacunku do dziadków poprzez ekspresję plastyczną. Na początku spotkania dzieci wzięły udział w konkursie zatytułowanym Portret Babci i Dziadka. Wszystkie prace zostały nagrodzone, a mali uczniowie-pacjenci z zapałem przystąpili do tworzenia niepowtarzalnych prezentów dla ukochanych babć i dziadków. Warsztaty odbyły się w ciepłej, przyjaznej i radosnej atmosferze, która sprzyjała rozwijaniu wyobraźni i twórczej aktywności. Wykonane upominki dały dzieciom poczucie zadowolenia i dumy. Uczestnicy warsztatów z radością i energią pracowali przy wykonaniu prac, a rezultat końcowy przerósł oczekiwania nie tylko dzieci, ale także towarzyszących im opiekunów.

Festiwal Nauk Przyrodniczych

Albert Einstein napisał: „Ważne jest, by nigdy nie przestawać pytać!”. Zachęcał w ten sposób do aktywnej, badawczej obserwacji otaczającego świata i ciągłego stawiania pytań wynikających z patrzenia na zjawiska, rzeczy dziejące się dookoła nas.
Substancją odgrywającą ważną rolę w naszym życiu jest WODA. Dlatego 10 stycznia 2019 roku – podczas Festiwalu Nauk Przyrodniczych wybraliśmy się w odkrywczą podróż, w czasie której staraliśmy się zostać prawdziwymi detektywami, badającymi tę zadziwiającą ciecz.
Poznaliśmy budowę cząsteczki wody oraz samodzielnie tworzyliśmy jej model. Sprawdziliśmy czy cząsteczki rzeczywiście się poruszają. Badaliśmy, czy cukier i woda lubią ciepło. Dowiedzieliśmy się również, dlaczego niektóre owady (np. nartniki) są mistrzami poruszania się po wodzie, a barwnik na powierzchni mleka wywołuje „eksplozję” koloru.
W kolejnej części sprawdziliśmy, czy można podróżować samochodem zasilanym światłem oraz czym zastąpić wyczerpaną baterię zegarka, a także mogliśmy stwierdzić, że wodne roztwory soli i kwasów są źródłami prądu. Udało nam się znaleźć sposób na wyjęcie szpilek ze szklanki z wodą bez jej wylewania.
Mieliśmy okazję, aby trochę pogłówkować, bawiąc się matematycznymi układankami logicznymi, jak również własnoręcznie spowodować wybuch wulkanu i zbudować studnię artezyjską.
Dziękujemy wszystkim za wspólną naukę przez zabawę i zapraszamy na zajęcia w kolejnej edycji naszego festiwalu.


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Po raz kolejny dzieci przebywające w szpitalu wsparły akcję Jurka Owsiaka. Nasi uczniowie z wielkim zaangażowaniem przygotowywali się do tego wydarzenia, które miało miejsce 8 i 9 stycznia 2019 r. Pod opieką nauczycieli wykonali wiele wspaniałych prac plastycznych, którymi dzielili się z ofiarodawcami wrzucającymi datki do puszek. Jak zwykle nie zabrakło pomocników. Była z nami Irena Pawlik, kiedyś pacjentka szpitala i uczennica naszej szkoły.

Wewnątrzszkolny konkurs literacki „Mój przyszły zawód”

Gorąco zapraszamy do udziału w konkursie!
Regulamin i szczegóły konkursu dostępne w zakładce konkursy.

Wigilia Szkolna

Już po raz trzeci odbyła się Wigilia Szkolna przygotowana przez nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 i członków Koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Prokocimek”. W czwartek 20 grudnia w auli Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego mogliśmy podziwiać talenty naszych uczniów w inscenizacji „Narodziny Jezusa”, kolędowaliśmy wraz z zespołem Jubileum i Kapelą Mietniowską, podzieliliśmy się opłatkiem. Na wszystkich uczestników czekał poczęstunek pełen Wigilijnych przysmaków i prezenty.
Koło „Prokocimek” działające od sześciu lat powstało, żeby pomagać naszym uczniom-pacjentom szczególnie tym, którzy oprócz choroby borykają się z trudnościami materialnymi czy rodzinnymi. Dlatego też ta Wigilia Szkolna była spotkaniem uczniów i rodziców z nauczycielami, przedstawicielami służby zdrowia ale również spotkaniem z ludźmi, którzy na co dzień i od święta, cały rok pomagają nam pomagać.

Warsztaty świąteczne

Dnia 17 grudnia uczniowie naszej szkoły spotkali się na warsztatach świątecznych o charakterze językowym. Przy wsparciu nauczycieli tworzyli barwne szopki. Jedne były bardziej tradycyjne, inne całkiem „awangardowe”. Niektórzy z uczestników przygotowali kolorowe ozdoby, którymi przystroją świąteczne stoły i choinki. W trakcie spotkania nie brakło również zadań językowych. Uczniowie pisali życzenia w językach angielskim i niemieckim. Utrwalali również „świąteczne słownictwo”. Zajęcia upłynęły w radosnej, świątecznej już niemal, atmosferze. Organizatorzy - zespół humanistów - życzą wszystkim błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia.

Rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu plastyczno-literackiego „Symbole i alegorie Niepodległej”

17 grudnia 2018 roku nastąpiło rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu plastyczno-literackiego „Symbole i alegorie Niepodległej”.
Oto lista laureatów konkursu.

Świąteczne spotkanie z poetką

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, 13.12.2018r., zespół edukacji wczesnoszkolnej zorganizował kolejne spotkanie z poetką Ewa Stadtmuller. Prowadząca opowiadała krakowskie legendy, bogato ilustrując je scenkami z udziałem kukiełek i rekwizytów. Były to postacie najczęściej występujące w bożonarodzeniowych szopkach. Mali pacjenci żywiołowo i chętnie odgrywali wybrane role. Po zajęciach każde dziecko zostało obdarowane paczkami z książkami i słodyczami.


Dyktando

Dnia 7 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dyktandzie, którego tematyka nawiązywała do obchodzonej w tym roku rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zmierzyli się oni z naprawdę trudnym tekstem, który pełen był różnorodnych językowych pułapek. Mimo pewnych „ortograficznych potknięć”, uczestnicy dyktanda wyszli z potyczki obronną ręką i mieli z pewnością powody do zadowolenia. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne nagrody rzeczowe. Gratulujemy!

Warsztaty z kaligrafii

W poniedziałek, 3 grudnia 2018, po raz kolejny odbyły się zajęcia z kaligrafii. Prowadzące Panie przygotowały dla uczniów niezwykle ciekawe popołudnie. Dzieci poznawały historię książki oraz wykonały piękne książeczki sakiewkowe, inspirowane średniowiecznymi przykładami. Każdy uczestnik mógł zabrać ze sobą efekty własnej pracy i pochwalić się kolegom. A było czym…

Warsztaty „Drogi Polaków do niepodległości”

Dnia 29 listopada w naszej szkole odbyły się warsztaty zatytułowane „Drogi Polaków do niepodległości”. Zajęcia rozpoczęły się prelekcją pani Uli na temat sytuacji polityczno-społecznej Polski w 1914 r., w przededniu wybuchu wojny. Uczniowie wykazali się aktywnością i zadawali wiele dojrzałych pytań dotyczących omawianych problemów. Następnie mieli oni okazję pochwalić się swoją wiedzą historyczną biorąc udział w quizie dotyczącym okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. W kolejnej części spotkania uczniowie tworzyli barwne lapbooki o tematyce patriotycznej. Wszystkim uczestnikom spotkania towarzyszył twórczy zapał, w efekcie którego powstały prawdziwe arcydzieła, mówiące o tym, jak młodzi ludzie postrzegają ojczyznę, czym jest Polska w ich rozumieniu.
Organizatorzy-wychowawcy zajęć pozalekcyjnych i nauczyciele zespołu humanistów - dziękują za liczny udział i miło spędzone chwile.

Lekcja muzealna

Dnia 27 listopada 2018 r. odbyły się zajęcia zaprezentowane przez przedstawicieli Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Spotkanie nosiło tytuł Tradycje górnicze. Nasi uczniowie-pacjenci byli bardzo zadowoleni z warsztatów i aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Z zaciekawieniem słuchali o zwyczajach i wartościach występujących w kulturze górników. Na zakończenie każdy uczestnik dostał czapkę górniczą, tzw. „czako”.


Warsztaty „Języki świata”

Dnia 26 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach językowych przygotowanych przez zespół humanistyczny. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się o istnieniu prajęzyka, który dał początek językom indoeuropejskim. Zapoznali się również z pojęciem rodziny językowej. Po przyswojeniu odpowiedniej dawki teorii, wspólnie wyruszyliśmy w interesującą podróż po krajach Europy i nie tylko. Uczniowie rysowali flagi poszczególnych krajów, które później umieścili na mapie, tworząc jej trójwymiarową wersję. Następnie wzięli oni udział w zajęciach dotyczących praktycznej znajomości poszczególnych języków. Spotkanie wzbudziło szczere zainteresowanie uczestników, którym serdecznie dziękujemy za udział.


NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 1918 roku Polska, po 123 latach zniewolenia, odzyskała należne Jej miejsce na mapie Europy. Dzisiaj, w 2018 roku, obchodzimy uroczyście setną rocznicę tego niezwykłego wydarzenia. Z tej okazji we wszystkich szkołach odbywają się uroczystości, mające uzmysłowić współczesnym pokoleniom doniosłość wydarzeń sprzed stu lat. W naszej szkole 13 listopada również odbyły się uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości. Przybył do nas zaproszony gość – pan Marcin Chorązki z Centrum Edukacyjnego „Przystanek Historia” Instytutu Pamięci Narodowej. W sali udekorowanej pracami uczniów, wykonanymi pod okiem pań nauczycielek przedszkola i wychowawców, młodsi uczniowie wysłuchali krótkiej historii Polski, razem z prelegentem i nauczycielami ułożyli karty ze słowami hymnu polskiego, który później wspólnie odśpiewaliśmy, a głosowanie biało-czerwonymi kartami w zabawie „prawda – fałsz” pozwoliło nagrodzić wszystkich uczestników drobnymi upominkami o tematyce patriotycznej, przekazanymi przez IPN i Koło TPD „Prokocimek”.
Po godzinnych zajęciach i krótkiej przerwie do sali przyszli uczniowie klas starszych. Dla nich pan Marcin snuł wspaniałą opowieść o Ojcach naszej Niepodległości. Biało-czerwone flagi, wąsate twarze Piłsudskiego, Dmowskiego, Paderewskiego i Witosa, patrzące z ekranu, przygaszone światła i poważny głos pana Marcina, przeniosły nas w czas, kiedy niepodległość Polski nie była sprawą oczywistą. Po prelekcji uczniowie bez trudu ułożyli okazała mapę Polski w Jej przedwojennych granicach i... trzeba było uroczystość zakończyć. Czas wracać do szpitalnej rutyny i obowiązków. W pamięci pozostanie na długo podniosły i radosny nastrój, a w biblioteczkach pamiątki po spotkaniu – książki i gry o tematyce patriotycznej.
Uroczystość przygotował zespół nauczycieli przedmiotów matematyczno – przyrodniczych.








Ogólnopolski konkurs plastyczno-językowy „Symbole i alegorie Niepodległej”

Gorąco zapraszamy do udziału w konkursie!
Regulamin i szczegóły konkursu dostępne w zakładce konkursy.

„Naukowiej. Powietrze - więcej niż nic”

Powietrze! Nie czujemy go, nie widzimy, a jednak bez tej niezwykłej mieszaniny gazów nie mogłoby istnieć życie na Ziemi, nie byłoby ludzi, zwierząt i roślin. O niezwykłych właściwościach powietrza opowiadali dzisiaj – 24 października, animatorzy z Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon – pani Gabrysia i pan Maciej. Ciekawe pokazy i przeprowadzone wraz z uczniami doświadczenia pozwoliły stwierdzić, że „POWIETRZE TO WIĘCEJ NIŻ NIC”. Jak zwykle jedna godzina to za mało, aby wyczerpać tak ciekawy temat, pozostał niedosyt i oczekiwanie na następne spotkanie.

Teatrzyk „Szalonej Rozalki”

We wtorek, 23 października 2018 r. po wakacyjnej przerwie wznowił działalność teatrzyk „Szalonej Rozalki”, tworzony przez nauczycieli zespołu zajęć pozalekcyjnych. Pierwszym przedstawieniem w nowym roku szkolnym była adaptacja bajki pt. „Czerwony Kapturek”. W listopadzie będzie można obejrzeć spektakl pt. „Smok wawelski”. W następnych miesiącach będziemy prezentować kolejne premiery. Serdecznie zapraszamy!





Zajęcia rozwijające zainteresowania przyrodnicze

Za oknem złota polska jesień. Z drzew lecą kolorowe liście. Szeleszczą pod nogami, zachwycają całą paletą barw. Jesień to więc najlepszy czas, by nauczyć się rozpoznawać podstawowe gatunki drzew iglastych i liściastych oraz dowiedzieć się skąd te jesienne kolory.
We czwartek 18 października 2018 roku na oddziale XVI odbyły się zajęcia „Z jakiego drzewa spadł ten liść?”
Pod okiem nauczycielek przyrody uczniowie ze szkoły podstawowej rozpoznawali wybrane gatunki drzew liściastych i iglastych. Podczas zajęć wykorzystywali prezentację multimedialną, żywe okazy liści i owoców. Podsumowaniem były prace plastyczne rozwijające kreatywność.
Mamy nadzieję, że wybierając się w najbliższym czasie na spacer do parku lub lasu, wykorzystajcie zdobytą wiedzę w praktyce.

Ogólnopolska uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej

W czwartek, 11 października br. w Kancelarii Premiera z udziałem minister Anny Zalewskiej odbyła się ogólnopolska uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Udział w niej wzięli również Sekretarz Stanu w MEN, Szef Gabinetu Premiera, członkowie Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej a także przedstawiciele Parlamentu.
Nauczycielom zasłużonym dla polskiej edukacji zostały wręczone odznaczenia państwowe, Medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej.
W uroczystości tej Małopolskę reprezentowała nauczycielka naszej szkoły - pani Renata Kulpińska-Fijoł, która została uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Ślubowanie klas pierwszych

Dnia 4 października 2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych zorganizowana przez zespół nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Po miłym powitaniu zebranych gości i wykonaniu przez dzieci ciekawych zadań, Dyrektor ZSS nr 3, Alicja Szmuc-Jaskot dokonała pasowania naszych podopiecznych. Na zakończenie wręczone zostały dyplomy, birety oraz tornistry wraz z wyposażeniem. Wzruszeniom dzieci i rodziców nie było końca.
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy.

Kartka dla Powstańca

Dnia 27 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach dotyczących problematyki II wojny światowej, które zostały przygotowane przez zespół humanistów. Uczniowie obejrzeli krótkie filmy opowiadające o wojennych doświadczeniach młodych ludzi. Wsłuchali się w przesłanie, jakie współczesnym Polakom pozostawili bohaterowie Powstania Warszawskiego. Były to twarde, ale jednocześnie wzruszające słowa. Na pewno na długo pozostaną w pamięci uczestników szkolnego spotkania. Równocześnie nasi uczniowie stworzyli barwne kartki, które są wyrazem szacunku wobec tych, którym zawdzięczamy to, iż możemy żyć dziś w wolnym kraju. W ten sposób włączyliśmy się w ogólnopolską akcję Kartka dla Powstańca.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w spotkaniu.

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

We wrześniu po raz ósmy obchodziliśmy w Polsce Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie naszej szkoły również uczestniczyli w obchodach. Podczas spotkania uczestnicy zapoznali się z historią tabliczki mnożenia oraz z różnymi sposobami szybkiego liczenia, które wykorzystają zapewne w codziennej nauce matematyki. Dzieci układały też domino matematyczne, które pozwoliło im sprawdzić swoje umiejętności. Kulminacyjnym punktem obchodów Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia był egzamin. Każdy, kto go zdał, otrzymał certyfikat. Bez względu na wyniki wszyscy się świetnie bawili.

Rozpoczęcie roku szkolnego

Rok szkolny 2018/19 rozpoczęty!!!! Pierwsze spotkania z Uczniami za nami. Życzymy Im przede wszystkim zdrowia, ale także miłych spotkań edukacyjnych. Dołożymy wszelkich starań, aby nauka w naszej szkole dostarczała wiele satysfakcji i radości z poznawania rzeczy ważnych. Do zobaczenia na lekcjach!


Rok szkolny 2017/2018