Zespół Szkół Specjalnych nr 3 w USD w Krakowie

Rok szkolny 2017/2018


Świętoszek

Ostatnie dni roku szkolnego sprawiły nam wiele przyjemności. Bo to i pogoda piękna i wakacje za pasem. Jedną z największych była wizyta wspaniałych młodych ludzi z Liceum nr I w Brzesku, którzy 18 czerwca zagrali w auli szpitala spektakl „Świętoszek”, przygotowany pod opieką nauczycielki języka polskiego, pani Bernadety Styczeń. Wydarzenie to zawdzięczamy Uczennicy naszej szkoły, Natalce, która opowiedziała nam o sukcesach kolegów z klasy. To była uczta artystyczna!!!!! Talenty aktorskie, muzyczne, plastyczne, reżyserskie i menedżerskie ujawniły się w tej grupie teatralnej z niezwykłą siłą. Mamy nadzieję, że z kolejną premierą również do nas zawitają, a na razie dziękujemy za wspaniałe przedstawienie. Do zobaczenia!!!!!!

Lekcja Muzealna

Wakacje już blisko i niektóre miłe spotkania trzeba będzie chwilowo zawiesić. W piątek 15 czerwca po raz ostatni w tym roku szkolnym zawitało do nas Muzeum Żup Krakowskich. Zajęcia plastyczne prowadzone przez Gości jak zwykle były bardzo ciekawe i rozwijające. Dzieci wykonywały kolaże inspirowane znanymi obrazami. Pomysły czasem zaskakiwały…
Bardzo dziękujemy i zapraszamy jesienią!


Konkurs historyczny

W dniach 13 i 14 czerwca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach o profilu kulturowym, które przeprowadził zespół humanistyczny. Wspólnie odbyliśmy wędrówkę śladami historii naszej Ojczyzny. Odwiedziliśmy chatę Piasta Kołodzieja, uczestniczyliśmy w koronacji Bolesława Chrobrego. Poznaliśmy również zakamarki średniowiecznego zamku. Ze szczególną uwagą przyjrzeliśmy się wydarzeniom, które kształtowały niepodległość Polski. Uczniowie uczestniczyli w konkursach, rozwiązywali różnorodne zadania. Samodzielnie tworzyli projekty i kalambury, które następnie wspólnie rozwiązywali.
Atmosfera była gorąca i pełna twórczego zapału. Wszystkim uczestnikom, którzy wykazali się gruntowną wiedzą historyczną, szczerze gratulujemy i życzymy zasłużonego odpoczynku!

Konkurs plastyczny „FIGURY GEOMETRYCZNE W PRZYRODZIE”

Czy można postrzegać nasz świat jako zbiór brył geometrycznych – kul, sześcianów, ostrosłupów i walców? A czy można ten świat przedstawić na kartce przy pomocy kół, prostokątów i trójkątów? Na takie pytania musieli sobie odpowiedzieć uczniowie naszej szkoły – uczestnicy konkursu przygotowanego przez zespół nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych „FIGURY GEOMETRYCZNE W PRZYRODZIE”, który odbył się 14 czerwca 2018 r. Po krótkiej prezentacji pokazującej jak przyroda i człowiek wykorzystują w swoich dziełach bryły i figury geometryczne, uczniowie mieli godzinę na wykonanie pracy plastycznej w dowolnej technice. Wszystkie prace zostały nagrodzone, a najlepsze wyróżnione w czterech kategoriach wiekowych. Wypełniona po brzegi sala świadczyła o tym, że matematyka da się lubić na różne sposoby, nawet pod koniec roku szkolnego.

Rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Historycznego

We wtorek 12 czerwca 2018 roku w naszej szkole odbyło się rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Wiara i wolność” pt. „Konfederacja Barska na Ziemi Krakowskiej w latach 1768-1772”.
Na uroczystość przybyli m.in. Pani Barbara Nowak Małopolski Kurator Oświaty, Pan Jerzy Fedorowicz Senator RP, Pani Katarzyna Król Wiceprezydent Miasta Krakowa, prof. Krzysztof Fyderek dyrektor USD, prof. Janusz Skalski dyrektor Instytutu Pediatrii CMUJ, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oraz organizatorzy konkursu: Pani Wanda Silezin i br. Jerzy Uram – Gwardian Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie.
Honorowy patronat nad powyższym przedsięwzięciem objęli: Pan Jerzy Fedorowicz Senator RP, Rzecznik Praw Dziecka, Małopolski Kurator Oświaty, Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezydent Miasta Krakowa, Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie, Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Dyrektor Centrum Młodzieży w Krakowie oraz prof. Czesław Dźwigaj.
Goście w trakcie swoich wystąpień wyrażali słowa uznania dla inicjatywy i pomysłu zorganizowania konkursu historycznego pt. „Konfederacja Barska na Ziemi Krakowskiej – szlakiem walk o niepodległość w latach 1768 – 1772”.
Pani Barbara Nowak przedstawicielom szkół biorącym udział w konkursie wręczyła pamiątkowe puchary Małopolskiego Kuratora Oświaty a Pani Katarzyna Król okolicznościowe ryngrafy przygotowane przez Urząd Miasta Krakowa. Zwycięzcom i ich opiekunom – gratulujemy. Uroczystość uświetniono inscenizacją historyczną „Opisanie królewskiego przypadku” w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej na 30 w Krakowie i pieśniami patriotycznymi wykonanymi przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 78 w Krakowie.

MIDWINTER 2018

Już po raz drugi obchodziliśmy w naszej szkole MIDWINTER – Święto Środka Zimy. Oczywiście nie w Polsce, u nas za parę dni będziemy się bawić przy ogniskach Nocy Świętojańskiej, ale na Antarktydzie zima w pełni. Po raz kolejny odwiedziła nas para polarników – pani Dagmara i pan Piotr, którzy ilustrując swoją opowieść zdjęciami i filmami opowiedzieli o życiu i pracy w polskich stacjach polarnych Hornsund na Spitsbergenie i Stacji Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego w Antarktyce. Sala wypełniona po brzegi i pytania o zwyczaje pingwinów to najkrótsze streszczenie tegorocznego wydarzenia. Pani Dagmara zapytała czy niedźwiedź polarny może się spotkać z pingwinem. Prawidłowa odpowiedź brzmi – TAK – w naszej szkole! Na zakończenie spotkania w dowód wdzięczności za poświęcony czas i wspaniałą opowieść dzieci wręczyły polarnikom wykonane przez siebie prace – uroczego pingwina i polarnego misia. Do zobaczenia za rok!

Spotkanie z kaligrafią

Dnia 7 czerwca odbyły ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia z cyklu „Spotkania z kaligrafią”. I tym razem również organizatorzy zachwycili nas swoją pomysłowością!
W trakcie warsztatów uczestnicy poznali tajemnice książek artystycznych i sami stali sie ich autorami. Z wcześniej przygotowanych materiałów tworzyli barwne książki-sakiewki. Młodzi twórcy cięli, szyli i kleili. Efektem ich działań stały się prawdziwe małe arcydzieła. Wszystkim dopisywał humor, a atmosfera była naprawdę gorąca. Uczestnikom zajęć szczerze gratulujemy! Organizatorom dziękujemy za całoroczną współpracę i zapraszamy do nas po wakacjach.

Bezpieczne wakacje

Pogoda za oknem skłania uczniów-pacjentów do myślenia już o wakacjach. Z czym się one kojarzą...?
Dla jednych z wyjazdem nad morze, dla drugich w góry, a jeszcze inni marzą o dalekich podróżach. Jednak niezależnie gdzie wypoczywamy najważniejsze jest bezpieczeństwo.
W związku z tym dnia 4.06.2018 r. na oddziale XVIII odbyły się warsztaty pt. „Bezpieczne wakacje”, które zapoczątkowały cykl spotkań na innych oddziałach. Podczas zajęć uczestnicy zapoznali się z zasadami bezpiecznego wypoczynku, rozwiązywali krzyżówki oraz wykonywali prace plastyczne związane z poruszanymi zagadnieniami.
Mamy nadzieję, że temat bezpieczeństwa na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów i nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji.

Święto Rodziny

Dnia 29.05.2018 r. odbyła się uroczystość „Święto Rodziny”, zorganizowana przez grono pedagogiczne naszej szkoły. Imprezę uświetnił występ uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Zakopanem. Pacjenci brali udział w konkursach muzycznych oraz mogli zrobić laurki dla swoich rodziców, opiekunów.





Finał IX edycji Regionalnego Konkursu „Kreatywny Nauczyciel” pod hasłem „Wychowanie do wartości”

Dnia 28 maja 2018 roku odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród laureatom konkursu „Kreatywny Nauczyciel” organizowanego przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie pod honorowym patronatem Piotra Ćwika – Wojewody Małopolskiego i Jacka Krupy – Marszałka Województwa Małopolskiego.
Wśród laureatów znalazła się Katarzyna Ziętara – nauczyciel wychowawca na oddziale Onkologii i Hematologii odcinek D, która za przedsięwzięcie: „Czerwona walizka – czytanie jako trwanie w relacji z dzieckiem chorym onkologicznie i hematologicznie” została wyróżniona w kategorii szkół podstawowych i zespołów szkół.
W uroczystości uczestniczyli między innymi: dr Wanda Matras–Mastalerz z Uniwersytetu Pedagogicznego, ksiądz dr habilitowany Jacek Siewiora z Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie, Daria Grodzka – redaktor naczelna Hejnału Oświatowego, Jarosław Chodźko – dyrektor MCDN oraz dyrektorzy placówek z których pochodzą laureaci, w tym dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w USD, mgr Alicja Szmuc–Jaskot.
Lista nagrodzonych osób została opublikowana w miesięczniku MCDN „Hejnał Oświatowy” nr 5/173 2018.

Warsztaty robotyki

Ostatnie już – piąte warsztaty robotyki i programowania z cyklu „Zaprogramuj w sobie uśmiech” odbyły się tradycyjnie na oddziale hematologii 22 maja przy udziale niezastąpionych instruktorów projektu „Warsztaty robotów – nowoczesny wymiar edukacji” - Joasi i Krzysia. Z nowymi zestawami klocków pracowało kilkunastu przyszłych programistów w różnym wieku. Najmłodsi zbudowali i zaprogramowali działanie między innymi, helikoptera z wyciągarką, wyścigówki i konika, a starsi różnych fantastycznych pojazdów. Instruktorzy na zakończenie cyklu zaprezentowali groźną kobrę walczącą z dzielnym mechanicznym Indianinem. Podziękowania za trud i poświęcony czas złożyła instruktorom pani wicedyrektor oraz nauczyciele – organizatorzy warsztatów. Warsztaty się skończyły, ale w szkole, dzięki firmie Asseco Poland S.A. zostały zestawy klocków wraz z oprogramowaniem. Dzięki nim zabawa połączona z nauką programowania może być kontynuowana w kolejnych latach. Wszystkim sponsorom i zaangażowanym w pracę serdecznie dziękujemy.

Rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu plastyczno-językowego „Bezpieczeństwo w sieci”

4 maja 2018 roku nastąpiło rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu plastyczno-językowego „Bezpieczeństwo w sieci”.
Oto lista laureatów konkursu.

Święto Konstytucji 3 Maja

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii. W piątek, 4 maja, zaraz po obchodach święta narodowego nauczyciele zespołu przedmiotów humanistycznych zorganizowali dla uczniów zajęcia poszerzające i utrwalające wiedzę na temat znaczenia tego dokumentu. W sali zabaw oddziału gastroenterologii młodzież obejrzała filmy edukacyjne, wzięła udział w licznych quizach i konkursach. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wraz z prowadzącymi zajęcia odśpiewali mazurek Trzeciego Maja.

Rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-literackiego „Metafora mojej Ojczyzny”

W minionym tygodniu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznno-literackiego „Metafora mojej Ojczyzny”.
Oto lista laureatów konkursu.

Wielkanocne warsztaty językowe

Na kilka dni przed świętami zorganizowane zostały przez nauczycielki języka angielskiego i niemieckiego wielkanocne warsztaty językowe dla małych i dużych :). Odbyły się 26 marca w sali zabaw na oddziale C i zgromadziły miłośników ręcznie robionych ozdób i kartek świątecznych. Młodsze dzieci z radością i zapałem tworzyły własnoręcznie zdobione baranki, zajączki i kurczątka. Uczniowie klas starszych rozwiązywali zadania językowe dotyczące słownictwa świątecznego oraz ozdabiali kartki. Pisali życzenia zarówno w języku angielskim jak i niemieckim. Najlepszą recenzją spotkania były słowa jednego z małych uczestników: „Ja nie chcę iść do domu, chcę się tu bawić...”.

Wizyta w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym

Święta to czas szczególny. W przedświątecznym zabieganiu nauczyciele zajęć pozalekcyjnych naszej szkoły (M. Krupiczka i K. Przęczek) nie zapominają o podopiecznych Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego. Już dziewiąty rok obdarowują seniorów upominkami i kartkami świątecznymi wykonanymi przez dzieci i młodzież, a także zaprzyjaźnione mamy pacjentów.



Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Niezwykłe zwierzęta”

W minionym tygodniu nastąpiło rozstrzygnięcie wewnątrzszkolnego konkursu plastycznego „Niezwykłe zwierzęta”.
Oto lista laureatów konkursu.

Światowy Dzień Liczby π

W środę 14.03.2018 r. uroczyście obchodziliśmy Światowy Dzień Liczby π. W pokoju nauczycielskim zgromadzili się nie tylko miłośnicy matematyki. Zespół nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych przygotował dla nich bardzo ciekawy program. Na początek obejrzeli prezentację o historii liczby π i obliczeniach, które doprowadziły do ustalenia jej wartości. Kolejnym punktem było „π-dyktando”, podczas którego uczestnicy musieli wykazać się uwagą i spostrzegawczością. Na zakończenie obejrzeli film związany z tematem zajęć. Wszyscy, którzy brali udział w obchodach otrzymali pamiątkowe certyfikaty, a zwycięzcy „π-dyktanda” drobne nagrody.

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Kim będę?”

5 marca 2018 roku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu.
Lista laureatów konkursu dostępna w zakładce konkursy.

„Zaprogramuj w sobie uśmiech” – warsztaty

27 lutego już po raz drugi sala zabaw na oddziale hematologii gościła instruktorów projektu „Warsztaty robotów – Nowoczesny Wymiar Edukacji”. Tym razem uczniowie – pacjenci zbudowali i zaprogramowali działanie: pojazdów gąsienicowych, samolotu, krokodyla i taśmy produkcyjnej. Młodzi programiści pracowali na zestawach LEGO WEDO EDUCATION i LEGO MINDSTORMS NXT (programowanie czujników). Przyszli inżynierowie zadają tylko jedno pytanie – kiedy następne warsztaty?

Festiwal Nauki

W środę 7 lutego odbyła się kolejna edycja cyklicznego już wydarzenia pod nazwą „Festiwal Nauki 2018”. Motywem przewodnim tegorocznych spotkań z nauką była chemia. Zaproszony gość - pracownik Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego z Niepołomic sprawił, że płonący banknot pięćdziesięciozłotowy wcale się nie spalił, wywołał burzę w probówce z prawdziwymi błyskawicami i pokazał w naczyniu granicę między dwoma cieczami, które nie chciały się zmieszać.
W drugiej sali królował model Układu Słonecznego, w którym szczególne miejsce zajmowała nasza planeta – Ziemia. Przybyli na festiwal uczniowie mogli sprawdzić ile waży pierścionek z dokładnością do 0,1 grama, wyjąć z modelu człowieka wątrobę i żołądek i samodzielnie złożyć skomplikowane matematyczne bryły. Czas mijał bardzo szybko i uczestnicy nie zdążyli poznać wszystkich tajników nauki. Pozostał niedosyt i oczekiwanie na kolejną edycję festiwalu. Wydarzenie przygotował zespół nauczycieli przedmiotów matematyczno – przyrodniczych.

„Zaprogramuj w sobie uśmiech” - warsztaty

W czwartek 25 stycznia w sali szkolnej na oddziale hematologii, odbyły się pierwsze warsztaty programowania i robotyki pod nazwą „Zaprogramuj w sobie uśmiech”. Stroną organizacyjną zajął się dwuosobowy zespół – nauczyciel przedszkola i nauczyciel dydaktyk, finansowego wsparcia udzieliła firma Asseco Poland S.A., a zajęcia poprowadzili instruktorzy projektu „Warsztaty robotów – Nowoczesny Wymiar Edukacji”. Czyż może być lepsze połączenie pasji dzisiejszej młodzieży, od przedszkola po szkołę średnią, niż klocki Lego i komputer, na którym można zaprogramować wykonane z klocków roboty? Warsztaty cieszyły się takim zainteresowaniem, że przy jednym stanowisku pracowało po kilkoro uczniów, a obiad nie był żadnym powodem do przerwania znakomitej zabawy.
Kolejne warsztaty już wkrótce, a na zakończenie cyklu – NIESPODZIANKA!

Ogólnopolski konkurs plastyczno-językowy „Bezpieczeństwo w sieci”

Gorąco zapraszamy do udziału w konkursie!
Regulamin i szczegóły konkursu dostępne w zakładce konkursy.

Konkurs kolęd

Okres świąteczny trwa, więc i u nas coś świątecznego. W piątek 12 stycznia nauczyciele zespołu przedmiotów humanistycznych zorganizowali dla uczniów konkurs związany ze znajomością kolęd. Nie było to tylko śpiewanie, należało także wykazać się znajomością tekstów i umiejętnościami plastycznymi. Przede wszystkim jednak liczyły się chęci i zaangażowanie. Tych nie brakowało, a uczestnicy od przedszkolaków do licealistów rywalizowali o tytuł zwycięzcy. Potem przyszła pora na nagrody.

My już graliśmy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy! To było 10 i 11 stycznia br.

Po raz kolejny dzieci przebywające w szpitalu wsparły akcję Jurka Owsiaka. Nasi uczniowie z wielkim zaangażowaniem przygotowywali się do tego wydarzenia. Pod opieką nauczycieli wykonali wiele wspaniałych prac plastycznych, którymi dzielili się z ofiarodawcami wrzucającymi datki do puszek. Jak zwykle nie zabrakło pomocników. Była z nami Irena Pawlik, kiedyś pacjentka szpitala i uczennica naszej szkoły oraz przedstawicielka harcerzy z Zespołu Szkół Integracyjnych Ogólnokształcących nr 5 wraz z panią nauczycielką. Harcerze wykonali piękne prace, okazując wielkie serce.

Zwierzątkowe Zoo

W dniu 10.01.2018 r. w naszej szkolnej bibliotece gościliśmy autorkę książek dla dzieci, p. Ewę Stadtmüller.
Poprowadziła ona zajęcia dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej przebywających w leczeniu szpitalnym. Ich tematem było „Zwierzątkowe Zoo”. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści i przy pomocy pacynek przedstawiały historie sympatycznych bohaterów.
W dalszej części uczestnicy spotkania razem z pisarką tworzyli rymy, układali wierszyki i brali udział w konkursach. Na zakończenie każde dziecko otrzymało upominek.

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dnia 11 stycznia 2018 roku obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji nauczyciele informatyki przeprowadzili zajęcia promujące bezpieczne korzystanie z jego zasobów. Uczniowie poznali zalety i wady posługiwania się internetem, niebezpieczeństwa jakie niesie z sobą rozwój urządzeń teleinformacyjnych, jak również dowiedzieli się, w jaki sposób chronić swoje urządzenia przed wirusami, a siebie przed spamem oraz niepożądanymi treściami.
Internet to nie tylko skarbnica wiedzy, ale również źródło uzależniania. Daje możliwość wyrządzania krzywdy oraz może wywołać ogromne zagrożenie, gdyż nie da się w nim zachować anonimowości. Uczestnicy zajęć uzyskali wiedzę, jak chronić sprzęt oraz własne bezpieczeństwo przez zagrożeniami, jakie niesie z sobą globalna sieć komputerowa.

Konkurs plastyczny „Kim będę?”

Gorąco zapraszamy do udziału w konkursie!
Regulamin i szczegóły konkursu dostępne w zakładce konkursy.

Wigilia Szkolna

Dnia 14 grudnia Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Prokocimek we współpracy z nauczycielami, sympatykami oraz Samorządem Uczniowskim zorganizowało Wigilię Szkolną dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 oraz ich rodziców. Już po raz drugi, dzięki hojności wielu ludzi dobrej woli, mogliśmy wspólnie kolędować, próbować wigilijnych potraw i ucieszyć prezentami małych pacjentów. Na tegoroczną uroczystość, która odbyła się w Auli Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, zaprosiliśmy niezwykłych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pani Barbara Nowak (Małopolski Kurator Oświaty), Pani Dorota Skwarek (Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Małopolskiego Kuratorium Oświaty), Panie Łucja Jagielska i Renata Kloryga (reprezentujące Krakowski Oddział Miejski Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Dzieci) oraz wielu darczyńców pomagających nam cały rok.
W atmosferę tych wyjątkowych Świąt wprowadzili nas uczniowie i ich rodzice, którzy wraz z nauczycielami zaprezentowali Szopkę Bożonarodzeniową. Kolejnym, niezwykle wzruszającym elementem spotkania był Charytatywny Koncert Kolęd Magdy Steczkowskiej. Artystka o wielkim głosie i sercu wraz z pianistą Michałem Jurkiewiczem rozśpiewała dzieci na scenie i na widowni.
Dziękując wszystkim zaangażowanym w pracę na rzecz naszej szkoły i KołaProkocimek dołączamy się do życzeń Pani Dyrektor: Wesołych Świąt i Zdrowego Nowego Roku!

Konkurs plastyczno-literacki „Metafora mojej Ojczyzny”

Gorąco zapraszamy do udziału w konkursie!
Regulamin i szczegóły konkursu dostępne w zakładce konkursy.

Terapeutyczne zabawy ze sztuką

We wtorek, 21 listopada 2017 r. na Oddziale Pediatrii i Gastroenterologii odbyły się warsztaty plastyczne dla dzieci z cyklu Terapeutyczne zabawy ze sztuką. Zajęcia zostały zorganizowane we współpracy ze stowarzyszeniem J-elita (Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistym Zapaleniem Jelita).
Dzieci uczciły Światowy Dzień Życzliwości, szyjąc maskotki-przytulanki dla siebie oraz kolegów i koleżanek, którzy musieli pozostać w łóżkach szpitalnych. Mali pacjenci samodzielnie robili wykroje i dobierali materiały. Kolorowe słoniki, uszyte własnoręcznie przez dzieci, zagościły na każdym łóżeczku.
Przytulanki dostarczyły wszystkim uczestnikom zajęć ogromnej radości i dumy z wykonanej pracy. Następne spotkanie już w grudniu. Do zobaczenia!

Wizyta HOPE

W piątek 17go listopada zarząd HOPE (Hospital Organization of Pedagogues in Europe), organizacji zrzeszającej nauczycieli szkół szpitalnych i sanatoryjnych z całego świata, odwiedził naszą szkołę. Goście zostali ciepło przyjęci przez dyrektor szkoły, dyrektora szpitala oraz nauczycieli i uczniów. Zwieńczeniem wizyty było spotkanie i dyskusja nauczycieli zrzeszonych w HOPE z zarządem podczas którego mieliśmy możliwość wymiany doświadczeń, dostaliśmy publikacje HOPE oraz zostaliśmy zaproszeni na Kongres HOPE w maju 2018 roku. Goście otrzymali materiały informacyjne o naszej szkole i prace uczniów - „Anioły Dobroci”.
Szczególne podziękowania kierujemy do pani Katarzyny Haczkowskiej – zastępcy sekretarza HOPE oraz pani Beaty Łukomskiej – dyrektor ZSS nr 110 w Poznaniu, organizatorce Kongresu. Do zobaczenia w maju!

Narodowe Święto Niepodległości

Dziewiątego listopada odbyły się w naszej szkole uroczystości związane ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości. W udekorowanej narodowymi flagami sali uczniowie – pacjenci wysłuchali krótkiej prelekcji związanej z dziewięćdziesiątą dziewiątą rocznicą odzyskania niepodległości, a po niej wszyscy zebrani obejrzeli film „Razem dla niepodległej”. Po pokazie młodsi uczniowie z zapałem wykonali własne flagi, z którymi będą świętować odzyskanie przez Polskę niepodległości, a starsi rozwiązali quiz tematycznie związany z treścią obrazu. W czasie pełnego napięcia sprawdzania wypełnionych kart quizu wszyscy wsłuchali się w płynące z głośników słowa patriotycznych piosenek, niektórzy próbowali nawet nieśmiało wtórować. Licznie przybyli uczniowie zasłużyli na nagrody, które na tę okazję przekazało Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.
Uroczystość została przygotowana przez zespół nauczycieli przedmiotów matematyczno - przyrodniczych.

Teatrzyk „Szalonej Rozalki”

Dnia 26.10.2017 r. po wakacyjnej przerwie rozpoczął działalność teatrzyk „Szalonej Rozalki” tworzony przez nauczycieli naszej szkoły.
Pierwszy spektakl pt. „Czerwony Kapturek” został przedstawiony na oddziale neurologii. W listopadzie zapraszamy na przedstawienie pt. „Smok wawelski”.







Spotkanie z Bajkowozem

Dnia 27.X.2017 nasz szkolny Bajkowóz ponownie wyruszył w drogę, by podzielić się swoimi skarbami z naszymi podopiecznymi. Obdarował ich mądrymi i pięknymi słowami, które mieszkają w naszej Wędrującej Bibliotece. Tym razem zaprosiły nas dzieci przebywające na oddziale XVIII, ich rodzice i opiekunowie. Wizyta miała niewątpliwie czarodziejski charakter! Oprócz spotkania z tajemniczymi mieszkańcami szuflad i książkowych krain, uczestnicy zajęć stali się przez moment prawdziwymi aktorami. Wspólnie przenieśliśmy się do krainy króla Kraka i odegraliśmy legendę o Smoku i Szewczyku Dratewce. Było pięknie, wesoło, ale i strasznie chwilami!
Zapraszamy na kolejne spotkanie, gdyż drzwi do krainy opowieści zostały otwarte...

Dzień Języków Obcych

W październiku uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami świętowali Europejski Dzień Języków Obcych. Uczestniczyli w warsztatach, które miały charakter cykliczny. Podczas zajęć poznali oni krótką historię samego święta. W trakcie wspólnych działań odkryli wiele ciekawostek. Dowiedzieli się, na przykład jakimi językami mówi się w Europie, które z nich są najstarsze i kiedy się ukształtowały. Następnie mali twórcy samodzielnie dobierali powitania w różnych językach do odpowiednich nazw krajów. Dzieci kolorowały też flagi państw europejskich, a następnie wycinały je i naklejały na karton. W ten sposób powstała piękna ilustracja obchodów szkolnego Dnia Języków.
Małym Artystom serdecznie dziękujemy za entuzjazm i zaangażowanie!

Zajęcia rozwijające zainteresowania przyrodnicze

Nastała jesień.......
Liście spadające z drzew wirują w szalonym tańcu, a wiatr unosi je i rzuca pod stopy. Nasuwa się więc pytanie: „z jakiego drzewa spadł ten liść?”
We czwartek, tj. 12.X.2017 r. na Oddziale Gastroenterologii uczniowie klas IV-VI SP pod okiem nauczycielek przyrody rozpoznawali podstawowe gatunki drzew liściastych i iglastych. Podczas zajęć wykorzystywali pokaz multimedialny, żywe okazy liści i owoców pospolitych drzew. Podsumowaniem zajęć były prace plastyczne obrazujące zdobytą wiedzę.

Ślubowanie klas pierwszych

W dniu 12.10.2017 do grona braci uczniowskiej dołączyli pierwszoklasiści. Ślubowanie rozpoczęło się licznymi konkurencjami, w których uczniowie musieli udowodnić, że szkoła nie ma dla nich tajemnic: odgadywali nazwy przedmiotów szkolnych z rymowanych zagadek, samodzielnie wycinali i zakładali tarcze szkolne. W każdej z zabaw poradzili sobie świetnie więc otrzymali czapki żaków i pięknie wyrecytowali treść przysięgi. Po uroczystym pasowaniu i wręczeniu dyplomów uczniów czekała miła niespodzianka: Koło TPD „Prokocimek” ufundowało dla każdego „wyprawkę pierwszoklasisty” czyli plecak z całym wyposażeniem. Spotkanie zakończył pokaz talentów czyli recytacja wierszy. Wszystkim gratulujemy i życzymy samych szóstek!

VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

We wrześniu po raz siódmy obchodziliśmy w Polsce Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie naszej szkoły również włączyli się w obchody tego dnia.
Podczas uroczystego spotkania uczestnicy wysłuchali prezentacji, z której dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy. Poznali krótką historię tabliczki mnożenia i sposoby jej zapamiętywania. Próbowali także przyswoić metody szybkiego mnożenia, które wykorzystają zapewne w codziennej nauce matematyki.
Zajęcia ukazały uczniom matematykę z nieco innej strony. Wzbudziły duże zainteresowanie i zaangażowanie uczestników. Pojawił się również element zdrowej rywalizacji, a ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością tabliczki, otrzymali certyfikat eksperta tabliczki mnożenia.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Lekcja muzealna

We wtorek, 26 września rozpoczęliśmy kolejny rok współpracy z Muzeum Żup Krakowskich. Nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach zatytułowanych „Dlaczego w Wieliczce zbudowano zamek?” Prowadzący pokazali bardzo ciekawą prezentację dotyczącą powstania wielickiego zamku i poprowadzili zajęcia warsztatowe, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Z niecierpliwością czekamy na następne spotkania!

4 września 2017r. - rozpoczęcie roku szkolnego

Dzisiaj rozpoczęliśmy rok szkolny 2017/2018. Nauczyciele odwiedzili oddziały szpitalne, aby poznać i zapisać uczniów do klas. Spotkali też kilkoro starych znajomych, którzy kontynuują leczenie. Z nimi przywitania były bardzo serdeczne. Wszyscy podopieczni z optymizmem i zaciekawieniem oczekują nowych wyzwań, a nauczyciele planują dla nich jak najciekawsze zajęcia. Wakacje się skończyły, a więc naukę czas zacząć…


Rok szkolny 2016/2017