Zespół Szkół Specjalnych nr 3 w USD w Krakowie

Rok szkolny 2016/2017


Pięciolecie Fundacji „Wygrajmy Siebie”

W czerwcu br. pięciolecie działalności świętowała fundacja „Wygrajmy Siebie” mająca swoją siedzibę na terenie Dzielnicy XII. Podczas uroczystej gali 19 czerwca Zarząd Fundacji wręczył podziękowania za współpracę i zaangażowanie w budowaniu efektywnego wymiaru akcji partnerskich. Wśród wyróżnionych „Partnerów na 5 - tkę” znalazła się także dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 pani Alicja Szmuc-Jaskot. Mamy nadzieję, że kolejne lata współpracy przyniosą wiele dobrego naszym podopiecznym.




MIDWINTER – Święto Środka Zimy

Powiało chłodem w pierwszy dzień lata i przedostatni dzień szkoły. Za sprawą małżeństwa polarników – Pani Dagmary i Pana Piotra obchodziliśmy w naszej szkole MIDWINTER – antarktyczne Święto Środka Zimy. Pokazowi zdjęć i filmom towarzyszyła wspaniale snuta opowieść o warunkach życia i pracy w polskich, naukowych stacjach polarnych. O Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego na Spitsbergenie opowiadał Pan Piotr, opowieści towarzyszyły niedźwiedzie polarne, foki i polarne zorze. Natomiast o Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego u wybrzeży Antarktydy opowiadała Pani Dagmara. Tej części opowieści towarzyszyły wszędobylskie, antarktyczne pingwiny. Czterdzieści pięć minut to bardzo krótko, jeśli nie ma kartkówek i sprawdzianów. Liczymy na to, że polarnych opowieści będziemy mogli posłuchać również w przyszłym roku szkolnym. Ci, którzy czują niedosyt, mogą odwiedzić Panią Dagmarę i Pana Piotra na stronie http://dompodbiegunem.pl. Skromne słodkości, wodę i soczki dla spragnionych (bez lodu), zapewniło jak zwykle, nieocenione Koło TPD „Prokocimek”. Wydarzenie zostało przygotowane przez zespół nauczycieli przedmiotów przyrodniczych.

Bezpieczne wakacje

Coroczną tradycją stało się już, że pod koniec czerwca organizowane są w naszej szkole warsztaty pt. „Bezpieczne wakacje”, poświęcone zasadom bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas wakacyjnego wypoczynku. Tym razem pacjenci z Oddziału Gastroenterologii wysłuchali pogadanki, uczestniczyli aktywnie w samodzielnym formułowaniu zasad i rozwiązywali krzyżówki o tej tematyce. Młodsze dzieci wspierane przez rodziców dopasowywały hasła do ilustracji oraz kolorowały obrazki. Zarówno dzieci jak i ich opiekunowie ocenili zajęcia jako niezwykle ważne i przydatne.
Życzymy wszystkim udanego wypoczynku oraz bezpiecznych wakacji.

Dzień Dziecka

Z okazji Dnia Dziecka Zespół Wychowawców i Koło TPD „Prokocimek” przygotowali mnóstwo atrakcji i niespodzianek. Uczestnicy chętnie brali udział w zabawach muzyczno ruchowych z balonikami, konkursie rysunkowym „Dzieci z różnych stron świata” i zagadkach z chochlikiem. Wiele emocji wzbudził konkurs „Jak to melodia”, w którym mali pacjenci i rodzice wykazywali się wiedzą muzyczną i filmową. Ci którzy w tym dniu chcieli wyglądać bardziej oryginalnie, mogli ozdobić głowę opaskami Batmana, Indianina i krakowianki.
Jak przystało na Dzień Dziecka, nie zabrakło prezentów i słodkiego poczęstunku. Spotkanie było pełne emocji, radości i uśmiechu, bo „kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

Dzień Matki

W tym roku Dzień Matki obchodziliśmy niezwykle uroczyście. Udało się połączyć dwa wydarzenia w jedną niezwykłą imprezę. Na zaproszenie Stowarzyszenia J-elita odwiedził szpital wspaniały krakowski poeta i piosenkarz Jerzy Turnau, który zaśpiewał dla pacjentów i ich mam swoje najbardziej znane utwory.
Drugą część spotkania przygotował Zespół Nauczycieli Przedszkola naszej szkoły. Panie poprowadziły dla dzieci gry, zabawy i konkursy z nagrodami. Każdy uczestnik otrzymał też bukiecik, który mógł wręczyć swojej mamie. Na zakończenie Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Prokocimek” przekazało mamom upominki. To był naprawdę piękny dzień, pełen radości i uśmiechu.

Nasza Ziemia, nasz skarb

W dniu 24 maja zespół nauczycieli nauczania zintegrowanego przygotował warsztaty i zabawy pt. „Nasza Ziemia, nasz skarb”. Uczniowie - pacjenci naszego szpitala wraz z rodzicami uczestniczyli w projekcji filmów o tematyce ekologiczne połączonej z odgadywaniem zagadek, których celem było poznawanie i utrwalenie sposobów postępowania z odpadami oraz kształtowanie postaw ekologicznych. Brali udział w warsztatach, w których wykazali się znajomością zasad segregacji śmieci. Bardzo ciekawy okazał się również test ekologiczny rozwiązany przez dzieci bezbłędnie. Na zakończenie wszyscy uczestnicy dostali wspaniałe nagrody, a śmiechom i żartom nie było końca.

Święto Konstytucji 3 Maja

27 kwietnia odbyły się warsztaty poświęcone kolejnej rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej i europejskiej konstytucji. Uczestnicy oglądali filmy, rozwiązywali quizy, układali puzzle z obrazem Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”, a także odśpiewali „Mazurka 3 Maja”. Uczniowie wybrali znane postaci historyczne na patronów swoich grup i najwięcej punktów za wiedzę otrzymała drużyna Mikołaja Kopernika. Gratulujemy zwycięzcom i cieszymy się, że poznawanie historii Polski było dobrą zabawą.

Światowy Dzień Liczby π

We wtorek, 14.03.2017 r. uroczyście obchodziliśmy Światowy Dzień Liczby π. W pokoju nauczycielskim zgromadzili się nie tylko miłośnicy matematyki. Zespół nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych przygotował dla nich bardzo ciekawy program. Na początek obejrzeli prezentację o historii liczby π i obliczeniach, które doprowadziły do ustalenia jej wartości. Kolejnym punktem było „π -dyktando” o tematyce geograficznej, podczas którego uczestnicy musieli wykazać się uwagą i spostrzegawczością. Na zakończenie obejrzeli film związany z tematem zajęć. Wszyscy, którzy brali udział w obchodach otrzymali pamiątkowe certyfikaty.

Szkoła Strażników Sieci 2016

Z satysfakcją informujemy, że otrzymaliśmy certyfikat Szkoły Strażników Sieci za udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym oraz promowanie wśród uczniów idei bezpiecznego korzystania z Internetu.






Rok Rzeki Wisły

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając znaczenie Wisły w życiu naszego Narodu i Państwa, w 550 rocznicę pierwszego wolnego flisu, ogłasza rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły.
Z tej okazji, w holu budynku rehabilitacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie – Prokocimiu, 26 stycznia 2017 roku odbył się wernisaż wystawy fotografii o tematyce wiślanej autorstwa Tomasza Adamka – nauczyciela geografii w naszej szkole i jego przyjaciół z Krakowskiego Klubu Kajakowego im. Melchiora Wańkowicza PTTK.
Wisła jest jednym z nieformalnych symboli naszego Państwa i Narodu. Jej bieg wpisany w znak Rodła nosi w sercu każdy Polak. Chcielibyśmy, aby Rok Rzeki Wisły potraktować jako ogólnonarodowe święto, którego podstawowym celem mają być konstruktywne rozmowy o zrównoważonym rozwoju rzeki. Po krótkim wykładzie na temat rzeki, nasi uczniowie mogli, zaopatrzeni w kamizelkę asekuracyjną i wiosło, wsiąść do prawdziwego kajaka i wyobrazić sobie spływ Królową Polskich Rzek. Wydarzenie zostało przygotowane przez zespół nauczycieli przedmiotów przyrodniczych we współpracy z kołem TPD „Prokocimek”.

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dnia 9 lutego 2017 roku obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu.
Z tej okazji w naszej szkole odbyły się zajęcia promujące bezpieczne korzystanie z zasobów Sieci. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania prezentacji multimedialnej na temat zasobów, które znajdują się w globalnej Sieci. Poznali zalety korzystania z Internetu oraz wady i zagrożenia jakie niesie ze sobą rozwój urządzeń teleinformacyjnych. Dowiedzieli się jak chronić się przed wirusami, spamem, niepożądanymi treściami znajdującymi się na stronach internetowych. Zapoznali się z Netykietą i zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu.
Przede wszystkim jednak dowiedzieli się, że Internet to nie tylko skarbnica wiedzy i rozrywki, ale także źródło uzależnienia. Stwarza on również możliwość wyrządzenia rówieśnikom krzywdy i wywołuje ogromne zagrożenie, gdyż nikt w Internecie nie jest anonimowy.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, a uczniowie uzyskali wiedzę jak chronić sprzęt oraz własne bezpieczeństwo przed zagrożeniami globalnej Sieci.

Dzień Babci i Dziadka

W dniu 18.01.2017 roku zespół wychowawców zorganizował spotkanie dzieci przebywających na oddziałach szpitalnych z ich Babciami i Dziadkami. Okazją do świętowania były coroczne obchody Dnia Babci (21.01) oraz Dnia Dziadka (22.02). Podczas spotkania mali pacjenci recytowali wiersze oraz rymowane zagadki.
Kulminacją spotkania było przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek” w wykonaniu teatrzyku Szalonej Rozalki, który tworzą wychowawcy Zespołu Szkół Specjalnych nr 3. Spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem, a śmiechom i żartom nie było końca. Czekamy na kolejną okazję do wspólnego spotkania.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Już dziesiąty raz graliśmy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Prace wykonane przez dzieci w salach zabaw były piękne i jak zwykle przyciągały do naszego stanowiska wiele osób zainteresowanych wsparciem tej wspaniałej akcji. Udało nam się zebrać 4567,46 zł i 55 euro! Patrząc na sprzęt medyczny oklejony serduszkami, czujemy, że mamy w tym choćby symboliczny udział.



Odwiedziły pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Krakowie

W grudnia 2016 roku, przed świętami Bożego Narodzenia Panie Halina Klisz, Małgorzata Krupiczka oraz Katarzyna Przęczek, nauczycielki Zespołu Szkół Specjalnych nr 3, odwiedziły pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Krakowie przy ul. Wielickiej. Pacjenci ZOL-u otrzymali prezenty wykonane przez uczniów ZSS nr 3, a w ramach podziękowania Panie nauczycielki otrzymały prezenty wykonane przez pacjentów podczas zajęć terapeutycznych. Spotkanie dostarczyło wielu wzruszających momentów zarówno dla pacjentów, jak i ich rodzin.

Zajęcia z kaligrafii

Spotkanie z kaligrafią, które odbyło się 12.12.2016 r., kontynuuje cykl warsztatów plastycznych bardzo lubianych przez dzieci. Tym razem, wykorzystując zdobyte umiejętności, wykonały piękne kartki świąteczne. Zajęcia jak zwykle cieszyły się wielkim zainteresowaniem, a rozpiętość wieku uczestników była bardzo duża. Z niecierpliwością czekamy na kolejne.



Świąteczny Kiermasz

W dniach 5, 6, 7 grudnia nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 sprzedawali ozdoby świąteczne. Wszystkie przedmioty wykonane były przez dzieci leczące się w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Jak co roku kiermasz cieszył się ogromnym powodzeniem wśród personelu medycznego, rodziców, a także dzieci. Wszystkie zgromadzone pieniądze zostaną przekazane na pomoc dzieciom – pacjentom w trudnej sytuacji materialnej. Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom za wsparcie i pomoc przy organizacji kiermaszu.

Urtica Dzieciom

Projekt Urtica Dzieciom ma za zadanie pomoc dla dzieci chorych onkologicznie. Przez cały rok trwają warsztaty plastyczne, na których mali artyści tworzą dzieła różnymi technikami z wykorzystaniem dostępnych materiałów.
Autorzy obrazów to pacjenci 17 oddziałów onkologicznych z całej Polski. Gala Urtica Dzieciom odbyła się 30 listopada 2016 r. w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Wśród 120 licytowanych prac znalazło się 10 obrazów naszych uczniów. Podczas licytacji udało się zebrać 405 294,00 zł. i pobić kolejny rekord! Cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup sprzętu, materiałów plastycznych, zabawek oraz na rehabilitację chorych dzieci.
Akcja Urtica Dzieciom jest organizowana od 19 lat, w tym czasie do szpitali trafiło ponad dwumilionowe wsparcie. Artystom i ich opiekunom gratulujemy wspaniałej twórczości! Naszą szkołę na tegorocznej aukcji reprezentowały Jadwiga Rusinek – wychowawczyni z Oddziału I i Wioletta Ogłoza- nauczycielka fizyki i matematyki.

Urodziny Mietka

Już szósty raz Mietek Piwowarczyk obchodził swoje urodziny w domu, a my wraz z Nim. Właśnie skończył dwadzieścia cztery lata. Pojechaliśmy do Niego, aby zawieźć życzenia i upominki od wszystkich, których przyjaźń zaskarbił sobie podczas dwunastu lat pobytu w szpitalu.
Mama jak zwykle przygotowała wspaniałe przyjęcie, a tort miał wielkość średniego dywanu. Tradycyjne świeczki dmuchaliśmy razem, życząc Jubilatowi, aby zawsze był tak pogodny i wspaniały, jak dotąd.

Piętnastolecie Fundacji Urszuli Smok

W czwartek, 17 listopada br. piętnastolecie działalności świętowała fundacja Urszuli Smok, Podaruj Życie. Pani Urszula od lat jest wypróbowanym Przyjacielem naszych uczniów, pacjentów USD, których dotknęła choroba nowotworowa. Spotyka się z dziećmi, przywozi prezenty, wysyła do nieba listy z ich planami i marzeniami.
Podczas uroczystości Jubilatka wręczyła podziękowania za współpracę z Fundacją. Wśród wyróżnionych znalazła się także dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 3, pani Alicja Szmuc-Jaskot. Mamy nadzieję, że kolejne lata wspólnych działań przyniosą jeszcze wiele dobrego naszym podopiecznym.

Narodowe Święto Niepodległości

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada br. rozpoczęliśmy w naszej szkole obchody 98. rocznicy odzyskania własnej państwowości.
Zaczęło się od własnoręcznego wykonania kotylionów przez uczniów gromadzących się przed salą widowiskową. Udekorowani symbolami narodowymi uczestnicy wysłuchali krótkiego wykładu nauczyciela historii, p. Tomasza Adamka. Przypomniał on fakty historyczne, które doprowadziły do tego wydarzenia. Następnie wszyscy zebrani obejrzeli film dokumentalny o tematyce niepodległościowej. Utrwaleniu informacji zawartych w wykładzie i filmie posłużył konkurs. Jego liczni laureaci otrzymali symboliczne nagrody, a na zakończenie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i legionowych.
Wyniki konkursu oraz zaangażowanie uczniów świadczą o potrzebie kultywowania tradycji niepodległościowej wśród młodzieży.

Jubileusz 50 - lecia szkoły szpitalnej

W tym roku nasza szkoła, mieszcząca się w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, obchodzi 50 – lecie swojego istnienia. Obecnie jest to Zespół Szkół Specjalnych nr 3, w skład którego wchodzą: przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum ogólnokształcące.
Dnia 20 października 2016 r. w auli szpitala odbyły się uroczystości jubileuszowe. Honorowy patronat nad nimi objął Pan Zbigniew Kożuch, Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XII Bieżanów – Prokocim.
Na wstępie dyrektor szkoły Alicja Szmuc – Jaskot serdecznie powitała wszystkich zebranych gości. Byli wśród nich między innymi: Dyrektor USD dr hab. Maciej Kowalczyk, Jerzy Fedorowicz – Senator RP, syn Aliny Fedorowicz założycielki szkoły, pierwszego dyrektora, obecnie patronki szkoły podstawowej, Jerzy Fedorowicz junior – Radny Województwa Małopolskiego, wnuk Aliny Fedorowicz, Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty, Katarzyna Król – Wiceprezydent Miasta Krakowa, Łukasz Słoniowski – Przewodniczący Komisji Edukacji w Radzie Miasta Krakowa, Grażyna Fijałkowska – Radna Miasta Krakowa, przedstawiciele Rady i Zarządu Dzielnicy XII z Przewodniczącym – Zbigniewem Kożuchem, przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych, służby zdrowia oraz współpracujących z naszą szkołą instytucji. Przybyli także dyrektorzy szkół szpitalnych i sanatoryjnych z Olsztyna, Bydgoszczy, Rzeszowa, Tarnowa, Katowic, Rymanowa i Krakowa. Podczas jubileuszu nie mogło zabraknąć emerytowanych i obecnych pracowników szkoły, uczniów, absolwentów oraz rodziców.
Uroczystość poprowadzili Maria Gałęziowska i Zbigniew Adamek, nauczyciele ZSS nr 3. Podczas świątecznej gali padło wiele życzeń, gratulacji oraz słów, które podkreślają zasadność istnienia szkoły szpitalnej. Pani Kurator Barbara Nowak zwróciła uwagę na wielkie zaangażowanie i pasję dyrektor Alicji Szmuc – Jaskot, wkładaną w ciągły rozwój szkoły, a nauczycielom podziękowała za pełen empatii kontakt z uczniami.
Pani Wiceprezydent odczytała list gratulacyjny od Prezydenta Miasta Krakowa, Jacka Majchrowskiego. Następnie nauczycielce Krystynie Drożdż wręczyła odznakę Honoris Gratia. Radny Łukasz Słoniowski przekazał życzenia od Przewodniczącego i Rady Miasta Krakowa. Senator Jerzy Fedorowicz ofiarował Zespołowi Szkół Specjalnych nr 3 wyjątkowy prezent, Orła Senackiego.
W dalszej części uroczystości zaproszeni goście obejrzeli film przybliżający codzienną pracę nauczycieli w szczególnej szkole – szkole szpitalnej. Po projekcji miała miejsce sesja wykładowa, której tematami były: „Rola szkoły szpitalnej w terapii i rehabilitacji chorego dziecka”, autorstwa ks. Lucjana Szczepaniaka – kapelana szpitala, „Udział szkoły w realizacji zadań Kliniki Neurologii w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie” – prof. Marek Kaciński, dr Małgorzata Steczkowska, „Nauczyciel szkoły szpitalnej – funkcja interdyscyplinarna” - prezentacja Anny Pyrek, nauczycielki ZSS nr 3.
Kolejny ważny punkt jubileuszowej gali to występy artystyczne uczniów. Przedstawili inscenizację pt. „Galeria żywych obrazów”, która została niezwykle serdecznie przyjęta przez wszystkich zebranych.
Na zakończenie uroczystości zaproszeni goście wysłuchali recitalu w wykonaniu Przemysława Firka i Michała Kutnika przy fortepianowym akompaniamencie Krystiny Szewszenko. Zgodnie z tradycją nie mogło też zabraknąć jubileuszowego tortu, który okazał się miłą słodką niespodzianką, zwłaszcza dla najmłodszych. Po części oficjalnej goście zwiedzili wystawę prac uczniowskich, obejrzeli kroniki szkolne i dokonali pamiątkowego wpisu.
Wspaniała oprawa jubileuszu 50 – lecia nie byłaby możliwa bez wsparcia sponsorów, Przyjaciół naszej szkoły. Pragniemy Im serdecznie podziękować za okazane serce i bezinteresowność, za to, że nie pozostali obojętni i wsparli naszą działalność. Są wśród nich:

  • Zajazd Celtycki,
  • Cukiernia „Michałek”,
  • Cukiernia „Cichowscy”,
  • Handlowa Spółdzielnia Jubilat,
  • Ars Modi,
  • Mixcoffee,
  • ZPC „Skawa” Wadowice,
  • Grupa „Maspex”,
  • Firma „Wawel”,
  • Newmor,
  • Pan Przemysław Firek,
  • Pan Michał Kutnik z rodziną.

Galeria zdjęć z uroczystości.

Ślubowanie Klas Pierwszych

14 października nie tylko miał miejsce Dzień Edukacji Narodowej (Dzień Nauczyciela), ale również odbyło się ślubowanie pierwszoklasistów. Mali uczniowie – pacjenci wykonywali różne zadania, np.: układanie puzzli, wycinanie tarcz, robienie łańcuszków z koralików i makaronu, odgadywanie zagadek, jak również musieli pokonać dwa tory przeszkód. Po wykonaniu wszystkich zadań nowi uczniowie wraz z rodzicami i zaproszonymi gośćmi mogli przystąpić do uroczystości pasowania na pierwszoklasistę. Mali pacjenci złożyli przysięgę i z ramienia pani dyrektor Alicji Szmuc – Jaskot zostali przyjęci do grona uczniów naszej szkoły. Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Zabawa była doskonała, a wszyscy uczniowie byli niezwykle zadowoleni.

VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

W piątek 30 września obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Hasło tegorocznych obchodów to: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”. Już od samego rana na oddziałach szpitalnych uczniowie wykazyli się znajomością tabliczki mnożenia. Zapoznali się z jej krótką historią oraz sposobami szybkiego liczenia. Ćwiczyli tabliczkę mnożenia rozwiązując łamigłówki i rebusy.
Kulminacyjnym punktem obchodów Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia był egzamin, podczas którego to uczniowie egzaminowali starszych kolegów i nauczycieli. Każdy, kto go zdał otrzymał tytuł eksperta tabliczki mnożenia i certyfikat.
Wśród młodych matematyków znaleźli się prawdziwi mistrzowie, którzy potrafią liczyć szybciej i sprytniej niż niejeden dorosły. Bez względu na wyniki egzaminów wszyscy świetnie się bawili.

Europejski Dzień Języków

26 września to ustanowiony z inicjatywy Rady Europy w 2001 roku Europejski Dzień Języków. W naszej szkole co roku z tej okazji odbywają się warsztaty językowe podczas których uczniowie dowiadują się o ich historii, rozwiązują quizy, oglądają filmy. Zajęcia prowadzone są po angielsku i niemiecku, ponieważ tych języków nauczamy. Wysoka frekwencja, dużo dobrej zabawy i spora porcja wiedzy – tak można podsumować tegoroczne warsztaty. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i materiały edukacyjne.

Marsz Nadziei i Życia

W sobotę, 24 września 2016 r. odbył się dziewiąty już Marsz Nadziei i Życia, organizowany przez Urszulę Smok, założycielkę fundacji Podaruj Życie. Nie mogło tam zabraknąć przedstawicieli naszej szkoły.
O godzinie 14.00 w gmachu Urzędu Miasta aktorzy scen krakowskich odczytali listy osób chorych na nowotwory, w których pisali oni o swoich nadziejach i marzeniach. Były to także listy naszych uczniów, pacjentów Oddziału Onkologii i Hematologii. Następnie uformował się pochód, który ruszył ul. Grodzką w kierunku Rynku. Wśród maszerujących i wolontariuszy znaleźli się byli pacjenci szpitala, którzy zakończyli już leczenie i teraz zaangażowali się w promowanie akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Na zakończenie pofrunęły do nieba zielone baloniki z listami od chorych. Oby marzenia w nich zawarte spełniły się!!!

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

W dniu 20.09.16r. odbyły się pierwsze w nowym roku szkolnym 2016/2017 warsztaty przygotowane i zaprezentowane przez Naszych wspaniałych gości z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Zajęcia zatytułowane były „Sól na zdrowie?”. Uczniowie – pacjenci naszej szkoły mogli dowiedzieć się ciekawych informacji na temat tego czy sól naprawdę jest szkodliwa dla zdrowia? Na kolejne spotkanie będziemy czekać z niecierpliwością. Zapraszamy.

Witamy po wakacjach!

Sierpień minął szybko. Nadszedł ciepły wrzesień a wraz z nim zmiany. Dzień 1 września był dla wielu z nas bardzo ważnym i wyjątkowym dniem, bowiem odbyła się inauguracja roku szkolnego 2016/2017, a wraz z nią rozpoczęło działalność XXXIX Liceum Ogólnokształcące. Z tej okazji odwiedzili nas liczni goście: Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa – pani Katarzyna Król oraz radne Miasta Krakowa – panie Grażyna Fijałkowska i Katarzyna Pabian. W uroczystości uczestniczyli również dyrekcja szpitala oraz pracownicy służby zdrowia. Chcąc przybliżyć gościom naszą szkołę, zespół nauczycieli humanistów wraz z uczniami zorganizował inscenizację pt. „Wesoła Szkoła”, w której to uczniowie stają się nauczycielami, a nauczyciele uczniami. Ponadto odbył się pokaz zajęć prowadzonych przez nauczycieli naszej szkoły, w trakcie których uczniowie mieli m. in. możliwość zapoznania się z budową układu słonecznego, zjawiskiem ruchu Ziemi wokół Słońca i gwiazdozbiorami. Młodsze dzieci wykonały modele kraterów księżycowych oraz planet, a starsze - zapoznały się z budową człowieka i różnorodnymi minerałami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z wykorzystaniem zbiorów bajkowozu oraz wspólne tworzenie książki artystycznej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć pięknie wykonaną makietę kaplicy. Uczestnicy dobrze się bawili i byli bardzo zainteresowani przygotowanymi atrakcjami.
Wszystkim uczniom życzymy samych sukcesów w nauce.


Rok szkolny 2015/2016