Zespół Szkół Specjalnych nr 3 w USD w Krakowie

Rok szkolny 2015/2016


Debata oświatowa

W piątek 17 czerwca nasza szkoła była gospodarzem debaty oświatowej na temat szkolnictwa szpitalnego w Polsce. Wzięło w niej udział liczne grono dyrektorów szkół z całego kraju. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Małopolskiej Solidarności Oświatowej pod honorowym patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty. Wśród gości znaleźli się między innymi: Małopolski Kurator Oświaty – Barbara Nowak, Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego – Dorota Skwarek, kierownik Referatu Szkolnictwa Technicznego, Specjalnego i Placówek w Wydziale Edukacji UMK - Paulina Świątek – Wtorkiewicz, dyrektorzy krakowskich szpitali dziecięcych Maciej Kowalczyk i Stanisław Stępniewski. Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” reprezentował Roman Laskowski, Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” – Wojciech Grzeszek a Sekcję Oświaty Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” – Agata Łyko. Wszyscy uczestnicy debaty byli zgodni, że szkoła szpitalna odgrywa szczególną rolę w procesie leczenia małych pacjentów. Należy zatem zrobić wszystko aby funkcjonowanie jej z punktu widzenia organizacyjnego było jak najlepsze.

Bezpieczne wakacje

W czerwcu na oddziale XV i XIX odbyły się warsztaty o tematyce: Bezpieczne wakacje. Nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji organizowanej przez PTTK i Kuratorium Oświaty mającej na celu przekazanie dzieciom i ich rodzicom informacji o zasadach bezpieczeństwa w czasie wakacji: w górach, nad morzem i w podróży. Dzieci nie tylko wzięły udział w pogadance i same formułowały zasady bezpiecznego postępowania ale również wykonały piękne plakaty obrazujące ta tematykę. Najlepsze prace zawisły na wystawach na oddziale XV i XIX. Zachęcamy do podziwianiu prac i życzymy bezpiecznych wakacji.

„Stop dopalaczom”

W czerwcu, na oddziale XIX odbyły się zajęcia zatytułowane „Stop dopalaczom”. Uczniowie wysłuchali pogadanki oraz wzięli czynny udział w dyskusji na temat:

  • Co to są dopalacze?
  • Jak wyglądają?
  • Jakie są objawy ich używania?
  • Dlaczego nastolatki sięgają po dopalacze?

Efektem warsztatów były prace plastyczne obrazujące poruszane zagadnienia. Zostały one wyeksponowane na wystawce prac na oddz. XIX. Zapraszamy do oglądania i podziwiania.

Festiwal Nauki

Dnia 16 czerwca 2016 r w naszej szkole odbył się I Festiwal Nauki zorganizowany przez nauczycieli przedmiotów przyrodniczych. Na młodych odkrywców czekało aż 10 stanowisk z doświadczeniami i eksperymentami naukowymi z przyrody, chemii, biologii, fizyki i astronomii.
Biletem wstępu do świata nauki było pokolorowanie chociaż jednego elementu kosmicznej kolorowanki. Mali naukowcy mogli zagrać w grę „Podróż na Księżyc”, wykonać własny Układ Słoneczny z plasteliny lub krater księżycowy z masy solnej, pobawić się mieszaninami lub dowiedzieć się dlaczego mamy dwanaście znaków zodiaku.
Ci starsi mieli możliwość zbadać, jak wygląda człowiek „od środka”, poznać narządy wewnętrzne, sprawdzić, jak zbudowane jest oko i ile kości znajduje się w ciele człowieka.
Młodzi inżynierowie budowali elektrownię wodną oraz wiatrową, sprawdzali, jak działa samochód na baterie słoneczne, układali puzzle astronomiczne i poznawali budowę Wszechświata.
Wszyscy, zarówno ci mali jak i duzi, świetnie się bawili, poznając i odkrywając tajemnice nauki.
Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko dzieci, ale także ich rodziców i personelu medycznego. Mamy nadzieję, że będzie on organizowany również w kolejnych latach i stanie się tradycją naszej szkoły.

„Teatrzyk szalonej Rozalki”

W drugim semestrze roku szkolnego 2015/2016 roku Zespół Nauczycieli Wychowawców w ramach warsztatów teatralnych powołał do życia „Teatrzyk szalonej Rozalki”. Jego główną bohaterką jest pacynka o imieniu Rozalka, która pełni funkcje narratora i zabiera dzieci do krainy bajek. Obsada teatrzyku kilkukrotnie wystawiła klasyczną bajkę autorstwa Charles’a Perraulta pt. „Czerwony Kapturek”. W spektaklu główne role zagrały:

  • Narrator (Rozalka) – Monika Bawół,
  • Czerwony Kapturek – Halina Klisz,
  • Mama Czerwonego Kapturka – Anna Kuś,
  • Wilk – Urszula Put,
  • Babcia – Maria Kowalska,
  • Leśniczy – Małgorzata Krupiczka.

Każdy spektakl cieszył się dużym powodzeniem, uśmiechy dzieci oraz liczne brawa stanowiły najlepszą nagrodę za czas spędzony na przygotowaniu przedstawienia.

Bazgroł

Oto najnowszy numer dwumiesięcznika prowadzonego przez uczniów ZSS nr 3. Redakcja zachęca do przeczytania najnowszego numeru, który możecie Państwo znaleźć klikając w ten link.

Przedstawienie „Szewczyk Dratewka”

Dzień dziecka w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym trwa znacznie dłużej. Drugiego czerwca Gimnazjum Nr 1 z Myślenic przedstawiło piękną bajkę o chłopcu, który dzięki swojej dobroci dla zwierząt przechytrzył złą czarownicę a potem uratował i poślubił piękną księżniczkę. Uczniowie, szczególnie najmłodsi, z zapartym tchem śledzili przygody Dratewki. Nauczyciele i rodzice podziwiali grę aktorską młodzieży, świetne przygotowanie oraz piękne kostiumy i dekoracje. Cieszymy się, że Gimnazjaliści z Myślenic obiecali wrócić do nas z nowym przedstawieniem.

Dzień Dziecka w USD

Dzień Dziecka to jeden z najważniejszych dni w całym roku kalendarzowym. Z tej okazji w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym odbywają się ciekawe imprezy dla dzieci. W tym roku mogliśmy po raz kolejny podziwiać Teatr Otwarty z Krakowa. Siedziba Teatru mieści się w krakowskim Podgórzu na ul. Zamoyskiego. Wspaniali aktorzy przedstawili widzom historyjkę o dwóch siostrach i o tym jak ważna w życiu każdego dziecka jest nauka czytania i pisania. Po spektaklu wszystkie dzieci i młodzież otrzymali piękne upominki – kolorowe maskotki, gry, puzzle, książki. Teatr Otwarty ponownie sprawił, że na twarzach dzieci pojawił się uśmiech.

Pierwszego czerwca uczniowie naszej szkoły zostali bardzo hojnie obdarowani. Podczas uroczystego I Finału Akcji „Mieszkańcy Krakowa wspierają małych pacjentów”, w sali konferencyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego organizatorzy akcji czyli Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 11 im. Św. Jana Pawła II w Krakowie (Gimnazjum nr 5 i XXIV LO) przekazali materiały plastyczne, gry, zabawki o łącznej wartości 32 174,50 zł! Wśród upominków były nawet puzzle i materiały piśmiennicze przekazane przez Prezydenta Andrzeja Dudę i Kancelarię Premier Ewy Szydło. Gimnazjaliści i licealiści zaangażowani w akcję opowiedzieli o swojej pracy i ogromnym odzewie krakowian i ludzi dobrej woli, otrzymali podziękowania i gratulacje od dyrekcji naszej szkoły a następnie udali się na oddziały gdzie rozdawali pacjentom podarunki- maskotki, notesiki, naklejki. Wszystkie dary zostaną przekazane jako prezenty i nagrody uczniom naszej szkoły oraz zasilą sale szkolne, świetlice i bibliotekę. Pięknie dziękujemy za niezwykłe zaangażowanie młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 11, liczymy na dalszą współpracę i czekamy na kolejny finał tej pięknej akcji już za rok!

Spotkanie z podróżniczką

W dniu 17 maja 2016 roku odbyło się spotkanie z podróżniczką, Panią Pauliną Kozub. Spotkanie zostało zorganizowano przez nauczyciela przyrody w Zespole Szkół Specjalnych nr 3 Panią Halinę Klisz. Celem spotkania było przybliżenie kultury, sztuki, zabytków, zwyczajów i obyczajów kultury Wietnamu oraz Kambodży. Ciekawa prezentacja była uzupełniona pokazem zdjęć oraz rekwizytami przywiezionymi z tamtego obszaru świata.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie ZSS nr 3 szkoły podstawowej oraz gimnazjum, którzy w dużym skupieniu oraz wielkim zainteresowaniem słuchali wykładu Pani Pauliny Kozub. Następne spotkanie jest planowane w przyszłym roku szkolnym.

Nowe logo

Zespół Szkół Specjalnych nr 3 w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie ma nowe logo szkoły!
Projekt loga wykonany został przez Kingę Fudalej – absolwentkę Instytutu sztuki w Cieszynie, graficzkę i malarkę. Autorka obecnie jest związana z Krakowem.








Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Krakowskie dni neurologii i neurofizjologii dziecięcej”

W dniach 29-30.04.2016 roku odbyła się w Collegium Novum w Krakowie Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Krakowskie dni neurologii i neurofizjologii dziecięcej” pod patronatem prof. Marka Kacińskiego. Konferencja była uhonorowaniem 20 lat istnienia Kliniki Neurologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym.
Podczas tego spotkania neurologów miało miejsce wystąpienie Katarzyny Ziętary pt. „Wpływ chorób neurologicznych u dzieci na wybór przyszłego zawodu”. Omówiła w nim przeprowadzone przez siebie badania o charakterze pilotażowym, które zrealizowała na oddziale neurologii USD wśród dzieci ze stwardnieniem rozsianym, padaczką oraz innymi chorobami demielinizacyjnymi ośrodkowego układu nerwowego.
Wśród gości znalazł się dyrektor szpitala Maciej Kowalczyk, dyrektor ZSS nr 3 Alicja Szmuc-Jędrzejowska, krajowy konsultant w dziedzinie neurologii dziecięcej, Ewa Emich-Widera oraz wiele osób ze świata medycznego.

Wizyta Małopolskiego Kuratora Oświaty

W piątek 29 kwietnia 2016r. naszą szkołę odwiedziła pani Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty. Po powitaniu przez dyrektora, pani Kurator udała się na oddziały, aby poznać organizację pracy szkoły. Obejrzała zajęcia z arteterapii i muzykoterapii, podziwiała prace plastyczne, które dzieci wykonują podczas pobytu w szpitalu. Zobaczyła, jak prowadzone są lekcje w salkach szkolnych i przy łóżkach chorych.
W Klinice Onkologii i Hematologii pani doktor Angelina Moryl – Bujakowska rozmawiała z naszym Gościem o potrzebie istnienia szkoły w szpitalu oraz o jej szczególnej roli w procesie leczenia.
Pani Kurator bardzo swobodnie nawiązywała kontakt z uczniami i nauczycielami. Dzieci opowiadały o możliwości nauki i rozwijaniu swoich pasji przy wsparciu ze strony pedagogów. Na pamiątkę spotkania podarowały Gościowi własnoręcznie zrobionego Anioła Przyjaźni i podziękowały za odwiedziny.
Żegnając się z nami, pani Kurator podzieliła się spostrzeżeniami dotyczącymi specyfiki pracy w szkole szpitalnej oraz podkreśliła miłą atmosferę wizyty.

Karol w Kronice Krakowskiej

Nasz uczeń, Karol Jaworski, dzięki swojej książce stał się bohaterem materiału filmowego w Kronice Krakowskiej. Udało nam się zdobyć sponsorów i doprowadzić do wydania dzieła chłopca. Karol spędził w szpitalu dużo czasu i pisanie było dla niego swoistą autoterapią. Profesjonalnie wydana książka to powód do dumy dla autora i radość dla pedagogów zaangażowanych w spełnienie jego marzenia.



Iluzjonista

W środę 23 marca br. naszą szkołę odwiedził teatr „Best” z Koszyc. Na początku pan prowadzący Tomasz Jesionka wprowadził wszystkich zgromadzonych w niezwykle tajemniczą atmosferę. Tym razem uczniowie – pacjenci mogli obejrzeć wystąpienie iluzjonisty. Dzieci i młodzież uczestnicząca w spotkaniu była pod wrażeniem wspaniałych, zaskakujących i zabawnych „czarów”, sztuczek i trików. Widzowie, oprócz oglądania, sami także mogli brać czynny udział w występie i wcielać się w rolę prawdziwego magika. Wypowiadając „magiczne” zaklęcie i przy pomocy „czarodziejskiej” różdżki dokonywali prawdziwych CUDÓW. Zabawa była świetna! Dziękujemy za wspólna zabawę i czekamy na kolejną wizytę artystów.

Odwiedziny pacjentów ZOL

Jak co roku przed świętami Wielkanocnymi panie Halina Klisz oraz Małgorzata Krupiczka, nauczycielki Zespołu Szkół Specjalnych nr 3, odwiedziły pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego (ZOL) w Krakowie przy ul. Wielickiej. W świąteczną akcję włączył się cały Zespół Wychowawców. Pensjonariusze ZOL-u otrzymali prezenty wykonane przez uczniów. Spotkanie dostarczyło wielu wzruszeń mieszkańcom i odwiedzającym.

Bazgroł

Oto najnowszy numer dwumiesięcznika prowadzonego przez uczniów ZSS nr 3. Redakcja zachęca do przeczytania najnowszego numeru, który możecie Państwo znaleźć klikając w ten link.

Liceum w naszej szkole

W dniu 15 marca 2016 r. w Kronice Krakowskiej ukazał się materiał, w którym dyrektor Alicja Szmuc-Jędrzejowska wypowiedziała się o projekcie powołania liceum w ramach Zespołu Szkół Specjalnych nr 3. Projekt jest popierany przez lekarzy, którzy widzą potrzebę objęcia nauką licealistów, szczególnie tych długotrwale hospitalizowanych. Szkoła szpitalna oprócz dydaktycznej ma również bardzo istotną funkcję terapeutyczną, której dotychczas pozbawieni są uczniowie w tej grupie wiekowej. Mamy nadzieję, że od nowego roku szkolnego sytuacja ta ulegnie zmianie.

Międzynarodowy Dzień Liczby π

Po raz kolejny 14 marca w naszej Szkole razem z uczniami świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby π. Na początek każdy z uczestników zajęć otrzymał okazjonalny znaczek.
Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej o historii przybliżeń liczby π, jej zastosowaniu i sposobach zapamiętywania kolejnych cyfr przybliżenia, uczniowie wysłuchali napisanej przez licealistkę piosenki o tej niezwykłej liczbie.
Hitem okazało się PI – DYKTANDO. Było trudne, ale sprawiło wiele radości. Tym najlepszym GRATULUJEMY! Oto przykładowa praca ucznia.
Na zakończenie chętni spróbowali swoich sił w tematycznej grze planszowej. Jak co roku zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczniowie dobrze się bawili, nie ukrywali też radości z nagród i dyplomów. Kolejny Światowy Dzień Liczby π już za rok.

Szkolne dyktando ortograficzne

Zgodnie z zapowiedzią kontynuujemy zajęcia z zakresu poprawności językowej. W piętek 11 marca 2016 r. odbyło się szkolne dyktando, w którym uczniowie z kilku oddziałów szpitalnych zmierzyli się z tekstem najeżonym trudnościami ortograficznymi. Zainteresowanie udziałem w konkursie było bardzo duże. Dzieci nie przestraszyła perspektywa popełnienia błędów, gdyż nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Lepiej sprawdzić się wcześniej i wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Prawidłowa pisownia, obok bogactwa słownictwa, jest przecież dowodem na bycie świadomym użytkownikiem ojczystego języka. Kolejne zajęcia już niebawem.

Miesiąc Języka Ojczystego

W dniu 2 marca br. zorganizowaliśmy w naszej Szkole zajęcia tematycznie związane z Miesiącem Języka Ojczystego, ogłoszonym przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ich celem było zwrócenie uwagi uczestników na historię i bogactwo naszego języka oraz zainspirowanie ich do świadomego posługiwania się nim w różnych sytuacjach komunikacyjnych. Uczniowie zapoznali się z prezentacją, ukazującą proces tworzenia się grupy języków słowiańskich oraz najwcześniejsze zabytki pisane języka polskiego. Następnie wzięli udział w zmaganiach ćwiczących sprawności językowe i ortograficzne. Jak pokazują zdjęcia, temat zajęć zainteresował uczniów i wyzwolił ducha rywalizacji. Planujemy kolejne spotkania z językiem ojczystym w roli głównej.

Walentynki

Na oddziale XIX tym odbyły się warsztaty językowe związane z obchodami Walentynek. Nasi uczniowie zapoznali się z symbolami związanymi z tym świętem i tłumaczyli ich nazwy na język angielski i niemiecki. Nauczyciele wraz z uczniami tłumaczyli również wiersze i sentencje o miłości z języków obcych na język ojczysty i odwrotnie. Jak zwykle nasi pacjenci wykazali się ogromną inwencją i talentem plastycznym tworząc piękne kartki walentynkowe z całym mnóstwem serduszek, które miały przekazać walentynkową wiadomość: Kocham Cię!

Światowy Dzień Chorego

Z okazji Światowego Dnia Chorego (11 luty 2016r) uczniowie i nauczyciele ZSS nr 3 zaprosili uczniów - pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego wraz z rodzicami na przedstawienie kukiełkowe pt. „O wawelskim strasznym smoku”. Podczas imprezy wszyscy widzowie bawili się świetnie. Wesołą uroczystość zakończył słodki poczęstunek.


Bazgroł

Oto najnowszy numer dwumiesięcznika prowadzonego przez uczniów ZSS nr 3. Redakcja zachęca do przeczytania najnowszego numeru, który możecie Państwo znaleźć klikając w ten link.

Zabawa Karnawałowa

W dniu 2 lutego w budynku Rehabilitacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów szkoły i przedszkola. W trakcie zabawy mali pacjenci mogli uczestniczyć w różnych konkursach, wykonać maski karnawałowe, pomalować twarze i zrobić zmywalne tatuaże. Dzieci z wielką radością wykonały plakat, odbijając swoje dłonie oraz wykazały się dużą inwencją twórczą kolorując nadmuchane baloniki. Towarzyszyła nam wesoła muzyka, która zachęcała do wspólnej zabawy.



Urodziny Wikipedii

Z okazji 15-tych urodzin Wikipedii (15 stycznia 2016r.) nauczyciele ZSS nr 3 zaprosili uczniów - pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego wraz z rodzicami na lekcję poświęconą Wikipedii. W pierwszej części uczniowie zapoznali się z historią Wikipedii. W drugiej, pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego, po wcześniejszym wstępie przystąpili do redagowania notatki encyklopedycznej na temat Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w USD w Krakowie.

Prokocimek śpiewa kolędy

Dnia 14 stycznia Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Prokocimek zaprosiło uczniów-pacjentów i ich rodziców oraz personel medyczny do śpiewania kolęd. Piękną oprawę muzyczną zapewnili Beata i Paweł Płużek, a uczniowie zaprezentowali jasełkowe przedstawienie. Śpiewali z nami również znakomici goście: przedstawiciele Rady Dzielnicy XII – przewodniczący Zbigniew Kożuch i radna miasta Krakowa Grażyna Fijołkowska; TPD reprezentowały wiceprezes zarządu oddziału krakowskiego Łucja Jagielska i sekretarz zarządu Renata Kloryga. Kolędowanie zakończył słodki poczęstunek.
Więcej o działalności Koła Prokocimek można przeczytać na naszej stronie w zakładce „Współpraca”.


Wizyta duszpasterska

Jedną z tradycji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego jest wizyta księdza biskupa. Zwyczaj chodzenia po kolędzie to wspólna modlitwa i rozmowy, na które dzieci i rodzice czekają z niecierpliwością. 7 stycznia ks. bp. Jan Zając rozpoczął Kolędę w kaplicy, gdzie krótkim przedstawieniem jasełkowym przywitali go uczniowie naszej szkoły. W trakcie nabożeństwa wystąpił chór Akademii Ignatianum z Krakowa oraz zespół regionalny z Florynki. Po mszy ks. biskup, przedstawiciele szpitala oraz zespoły muzyczne wyruszyli na odziały. Uroczysty i radosny orszak kolędował wiele godzin.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Sie ma! Jak co roku tuż przed Finałem czyli 7 i 8 stycznia kwestowaliśmy na rzecz WOŚP w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. Rozdawaliśmy serduszka, licytowaliśmy prace naszych uczniów, dziękowaliśmy za każdy, nawet najdrobniejszy datek. Wielkie podziękowania należą się naszym wolontariuszom – w szczególności Irenie Pawlik za poświęcony czas i uśmiech oraz wszystkim darczyńcom, z których wielu wspominało, że ich dziecko korzystało ze sprzętu zakupionego przez Orkiestrę. Się działo!



Góralska Kolęda

Goście z Podhala zawitali do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego 21 grudnia. Jak co roku ubrani w odświętne stroje regionalne grając i śpiewając odwiedzili dzieci na oddziałach szpitalnych. Przywieźli piękną choinkę, którą uczniowie udekorowali własnoręcznie wykonanymi ozdobami, piekli drożdżowe kurtosze (ciasto kominowe) i poprowadzili warsztaty malowania na szkle.
Zapach pieczonego ciasta i echo tradycyjnych polskich kolęd długo unosiły się w korytarzach szpitala.

Książka Karola wydana!

W piątek 18 grudnia pani Ewa Stadtmuller, poetka, pisarka i pedagog, ponownie odwiedziła Karola Jaworskiego na oddziale hematologii i onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. Karol był przekonany, że jej wizyta to kolejne warsztaty a tu niespodzianka – poetka wręczyła mu pierwszy egzemplarz jego książki!
„Przygody Roberta i Józka” pięknie wydane i prosto z drukarni bardzo ucieszyły autora, jego mamę i nauczycieli. Wszyscy zamówili kolejne egzemplarze sagi, a pani Elżbieta Dziwisz, dziennikarka miesięcznika Kraków przeprowadziła wywiady do reportażu na temat Karola i naszej szkoły.
Dziękujemy wydawcom i gratulujemy autorowi!

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Ostatnie w tym roku kalendarzowym warsztaty pt: „Tradycje Bożonarodzeniowe” odbyły się 17 grudnia. Uczniowie rozmawiali zarówno o dawnych zwyczajach jak i współczesnych tradycjach związanych z tymi najpiękniejszymi świętami w całym roku. Ponadto mieli okazję wykonać kartki świąteczne ciekawymi technikami oraz zaprojektować własne ozdoby choinkowe. Ogromna ilość brokatu i wysiłku twórczego sprawiła, że prace dzieci były wyjątkowe. Dziękujemy za wspólną zabawę.

Warsztaty świąteczne

W dniu 17 grudnia 2015r. na oddziale XIX- tym dzieci wzięły udział w Świątecznych warsztatach. Przy dźwiękach świątecznych piosenek w języku angielskim i niemieckim nasi uczniowie wykonywali własnoręcznie kartki z życzeniami w językach obcych i pięknie je ozdabiali. Efekty ich zdolnych rączek można podziwiać na zdjęciach. Mimo braku śniegu za oknem przy naszym stole czuło się już świąteczną atmosferę!!!


Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

W dniu 15.12.2015r. kolejny już raz odwiedzili naszą szkołę wspaniali goście z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Tym razem przedstawili naszym uczniom – pacjentom ciekawostki dotyczące archeologii. Nie obyło się oczywiście bez ciekawych eksponatów. Uczniowie byli bardzo zainteresowani. Na każde ze spotkań uczniowie czekają z niecierpliwością. Zapraszamy ponownie.

Wizyta straży miejskiej

W dniu 15.12.2015r. naszą szkołę odwiedziła straż miejska przestawiając wszystkim zebranym słuchaczom pogadankę dotyczącą bezpieczeństwa na drodze. Zostały przypomniane sposoby dbania o własne bezpieczeństwo oraz sytuacje, w których należy wzmocnić naszą czujność i ostrożność. Podczas quizu uczniowie-pacjenci wykazali się dużą wiedzą dotyczącą znajomości przepisów ruchu drogowego, za co dostali nagrody m.in. kamizelki odblaskowe. Czasy w jakich żyjemy pełne są niebezpieczeństw, dlatego musimy uświadomić dzieci jak mogą o siebie zadbać by nie spotkało ich nic złego. Bardzo dziękujemy za ciekawe zajęcia i zapraszamy ponownie.

Zajęcia z kaligrafii

Dnia 14 grudnia 2015r. po raz kolejny odwiedziły nas Panie prowadzące warsztaty z kaligrafii. Nasi uczniowie-pacjenci bardzo chętnie uczestniczyli w przygotowanych zajęciach. W trakcie ćwiczeń utrwalali staranne szkolne pismo oparte na pierwszym historycznym kroju wprowadzonym do oświaty, czyli kursywie angielskiej. Uczestnicy warsztatów poznali również ćwiczenia na poprawę pisma odręcznego, mieli okazję pisać gęsim piórem oraz różnymi rodzajami stalówek. Bardzo dziękujemy za ciekawe warsztaty i zapraszamy ponownie.

Mikołaj w USD w Prokocimiu

W dniu 07.12.2015 roku do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie przybył długo przez dzieci oczekiwany św. Mikołaj. Dzieciaki - pacjenci czekając na wizytę św. Mikołaja miały szansę obejrzeć przedstawienie specjalnie przygotowane na tę okazję przez aktorów Teatru Otwartego mieszczącego się przy ul. J. Zamoyskiego 50 w Krakowie (Dzielnica Podgórze). Po spontanicznych reakcjach pacjentów można było zauważyć, że spektakl zrobił na widzach duże wrażenie. Po zakończeniu się imprezy dzieci, które mogły przybyć na aule dostały prezenty i upominki. Dzieciaki, które nie mogły opuszczać swoich sal czy oddziałów także doczekają się upominków, ponieważ św. Mikołaj zapowiedział, że odwiedzi wszystkich… tych grzecznych i niegrzecznych :) Czekamy!

Kiermasz Świąteczny Koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Prokocimek

W dniach 2 i 3 grudnia, w holu głównym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie nauczyciele naszej szkoły sprzedawali ozdoby świąteczne wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 oraz rękodzieło darczyńców. Kiermasz cieszył się ogromnym powodzeniem wśród personelu medycznego, rodziców i dzieci oraz gości odwiedzających szkołę. Dzięki zebranym w ten sposób pieniądzom Koło Prokocimekbędzie mogło pomóc uczniom – pacjentom i ich rodzinom w trudnej sytuacji materialnej, i w ich imieniu dziękujemy zarówno organizatorom jak i wszystkim, którzy wsparli naszą akcję.

Bazgroł

Oto najnowszy numer dwumiesięcznika prowadzonego przez uczniów ZSS nr 3. Redakcja zachęca do przeczytania ostatniego numeru pod nowym tytułem „Bazgroł”, który możecie Państwo znaleźć klikając w ten link.

Wizyta Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu

W dniu 2 grudnia 2015 roku odwiedzili Nas znakomici goście: pani Katarzyna Cięciak – Prezydent Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu wraz z przedstawicielami Rady Dzielnicy XII. Podczas wizyty goście przyglądali się pracy uczniów na salach zabaw, zajęciom edukacyjnym, chętnie rozmawiali z pacjentami, podziwiali ich twórczość oraz rozdawali mikołajkowe upominki. Uczniowie odwdzięczyli się wręczając nasz szkolny symbol zaufania i wdzięczności czyli Anioły Przyjaźni. Duże wrażenie zrobił na gościach Kiermasz Świąteczny koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Prokocimek, na którym co roku sprzedajemy prace dzieci, a zebrane pieniądze przeznaczamy na pomoc pacjentom w trudnej sytuacji materialnej i ich rodzinom.

Kaligrafia

W dniu 30 listopada 2015r. zawitali do nas goście z kolejną lekcją poświęconą kaligrafii. Dla wielu uczniów była to nowość, a korzystanie z piórka i kałamarza wielu sprawiało trudność. Nas uczniowie-pacjenci nie poddawali się i podczas ćwiczeń doskonalących pisanie alfabetu szybko opanowali tę sztukę. Nauka pisania jest często bardzo nieprzyjemnym zajęciem. Warto jest urozmaicić te ćwiczenia oraz sprawić, aby były mniej rutynowe. Stosując odpowiednie pomoce oraz ćwiczenia, uczniowie z pewnością łatwiej będą wykonywali powierzone im zadania, a odrobina zabawy sprawi, że chętniej będą do nich wracali.

Andrzejki

W dniu 26 listopada na oddziałach transplantologii i nefrologii USD odbyły się imprezy andrzejkowe. Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to - zgodnie z tradycją - św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości. Wieczór ten upłynął nam na wróżbach przeplatanych tańcem i wesołą zabawą. Andrzejki nie mogły odbyć się bez lania wosku, które wywołało wiele emocji wśród bawiących się dzieci i rodziców. „Rozczytywanie” figur woskowych budziło naszą wyobraźnię. Pamiętajmy jednak, że wszystkie wróżby należy traktować jako żarty i dobrą zabawę.

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

W dniu 25 listopada 2015 r. odbyły się kolejne zajęcia przygotowane i zaprezentowane przez przedstawicieli Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Spotkanie nosiło tytuł „Tradycje Górnicze – Barbórka”. Nasi uczniowie-pacjenci byli bardzo zadowoleni z warsztatów i aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Z zaciekawieniem słuchali o zwyczajach i wartościach występujących w kulturze górników. Na zakończenie każdy uczestnik dostał czapkę górniczą, tzw. „czako”, którą mógł zaprezentować kolegom i koleżankom. Jesteśmy wdzięczni za ciekawe opowieści i zapraszamy ponownie.

Powitanie Bajkowozu

Dnia 18.11.2015 roku uroczyście przywitaliśmy w naszej Szkole gości z Fundacji Serdecznik z Poznania, którzy dostarczyli nam Bajkowóz – bibliotekę na kółkach. W Bajkowozie znajduje się zbiór stu książek, specjalnie dobranych i wyselekcjonowanych tak, aby mogły zainteresować dzieci i młodzież w każdym wieku. Kolorowy pojazd z książkami może przemieszczać się z oddziału na oddział, docierać do dzieci – pacjentów, którzy z powodu choroby i pobytu w szpitalu nie mogą samodzielnie pójść do biblioteki czy czytelni. Nie od dziś wiadomo, że każda książka może mieć cudowną i terapeutyczną moc. Potrafi spowodować, że czytelnik choć na chwilę może oderwać się od często szarej i trudnej rzeczywistości. Zapomnieć o kłopotach, troskach, chorobie i cierpieniu. „Zatopić” się w sferze marzeń i fantazji. Wędrująca Szpitalna Biblioteka dofinansowana została przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.

Zaproszenie

W dniu 18 listopada bieżącego roku powitamy w progach naszej szkoły Bajkowóz, który już wkrótce zacznie przemierzać szpitalne oddziały. Ogromnie cieszymy się, iż przybędzie właśnie do nas. Mamy nadzieję, że wraz z jego pojawieniem się radość i uśmiech, a także odrobina magii zagoszczą nie tylko na naszych szpitalnych salach, ale również w myślach i marzeniach naszych uczniów. Panie nauczycielki, które od dłuższego już czasu, starają sie zaprzyjaźnić z Bajkowozem i odkryć jego cudowne tajemnice, mają nadzieję, iż razem z nim chętnie wyruszycie na literackie bezdroża. Te szczególne spotkania możliwe będą dzięki Fundacji Serdecznik z Poznania, która zaprosiła nas do udziału w projekcie "Oddział Bajka – Wędrująca Szpitalna Biblioteka".

Spotkanie z poetą

W dniu 10 listopada gościliśmy w naszej szkole panią Agnieszkę Lisowską, krakowską poetkę. Pani Agnieszka jest autorem tomiku pt. „Prześwity”. Jej wiersze ukazywały się już w naszej szkolnej gazetce „LOOK”. Miło było nam gościć autorkę od której otrzymaliśmy tomik, ze specjalną dedykacją. Dzieci wdzięczne za spotkanie podarowały poetce zrobionego własnoręcznie anioła, aby „dodawał skrzydeł” w dalszej twórczości. Mamy nadzieję, że to nie było ostatnie takie spotkanie.



Rozstrzygnięcie konkursów szkolnych

W dniach 4 i 5 listopada 2015 r. nastąpiło rozstrzygnięcie dwóch szkolnych konkursów: „Cztery Pory Roku” i Konkursu na Nowy Tytuł Gazetki Szkolnej. Obok przedstawiamy ich wyniki.

Spotkanie Karola z Ewą Stadtmuller

W dniu 2 listopada 2015 roku, pani Ewa Stadtmuller, znana poetka, pisarka i pedagog odwiedziła naszego utalentowanego literacko ucznia Karola Jaworskiego na oddziale hematologii i onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. Karol jest autorem zbioru opowiadań „Robert i Józek”, w których opisuje przygody przyjaciół. W październiku odbył się wieczorek autorski Karola z okazji wydrukowania jego sagi, a warsztaty z poetką były nagrodą i zachętą do dalszej pracy twórczej. W czasie spotkania pani Stadtmuller podarowała Karolowi swoje książki i udzieliła cennych wskazówek dotyczących pisania kolejnych rozdziałów sagi. Zaoferowała również swoją pomoc w wydaniu książki Karola. Trzymamy kciuki i czekamy na dalsze niesamowite przygody Roberta i Józka.

Międzynarodowy Dzień Tłumacza

W dniu 29 października, na oddziale XIX nasi uczniowie, w ramach obchodów dnia tłumacza sami zmierzyli się z trudnym zadaniem przekładu tekstów z języka obcego na język ojczysty. Tłumaczyli idiomy i przysłowia z języka niemieckiego na język polski oraz dobierali fragmenty tłumaczeń wierszy po polsku z ich angielskimi odpowiednikami. Uczniowie tłumaczyli również zupełnie samodzielnie piosenki z języka angielskiego na język polski i naprawdę wspaniale sobie poradzili z tym zadaniem. Kto wie, może są wśród naszych uczniów przyszli tłumacze?

Wieczór autorski Karola

W dniu 23 października 2015 r. w sali zabaw na oddziale transplantologii Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcej USD odbył się wieczór autorski ucznia naszej szkoły Karola Jaworskiego.
Karol w wieku sześciu lat sam wymyślił historię dwóch bohaterów: Roberta i Józka, a miejsce ich zamieszkania wybrał wskazując na mapę z zamkniętymi oczami – był to Słupsk. Będąc w trzeciej klasie Karol dokończył i zilustrował dwie części sagi o prawdziwej przyjaźni. Specjalnie dla naszej gazetki szkolnej ../LOOK napisał opowiadanie o swoich bohaterach pt: „Robert i Józek pomagają w USD”; jest też autorem Kalendarza Roberta i Józka.
Podczas spotkania Karol czytał wybrane fragmenty sagi o przygodach przyjaciół, odpowiadał na pytania publiczności, rozdawał egzemplarze swojej książki i autografy. Oprócz dyrekcji, nauczycieli i uczniów ZSS nr 3 na spotkanie przyszli również lekarze i pielęgniarki z oddziału. Niespodzianką dla Karola był gościnny występ znanego krakowskiego jazzmana Jakuba Płużka. Przy dobrej muzyce i pysznym poczęstunku Karol zapowiedział, że już pisze kolejne rozdziały sagi.
Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich nauczycieli ZSS Nr3 zaangażowanych w odkrycie i promocję talentu naszego ucznia oraz pani Joannie – właścicielce krakowskiej drukarni, która wydrukowała książki i kalendarze Karola.

LOOK czyli Literacko Obiektywnie Oryginalnie i Kulturalnie

Oto najnowszy numer dwumiesięcznika LOOK prowadzonego przez uczniów ZSS nr 3. Redakcja zachęca do przeczytania ostatniego numeru, który możecie Państwo znaleźć klikając w ten link.

Święto Komisji Edukacji Narodowej

W dniu 14 października obchodzimy święto z okazji Dnia Edukacji Narodowej, które tradycyjnie nazywamy „Dniem Nauczyciela”. W tym dniu świętują pracownicy szkół, a przede wszystkim nauczyciele. To zawód z powołania i chęci przekazania drugiemu człowiekowi tego, co sam zdobył z wielkim wysiłkiem Nauczyciel jest osobą, która od najmłodszych lat kształtuje naszą osobowość, spojrzenie na świat oraz uczy prawd o życiu.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole miał bardzo uroczysty charakter. Samorząd uczniowski wręczył pracę plastyczną wraz z laurką z podziękowaniami i życzeniami dla Dyrekcji i Grona Pedagogicznego. Pani Dyrektor podziękowała nauczycielom za trud i zaangażowanie wkładane każdego dnia w edukację i wychowanie młodego pokolenia oraz nagrodziła tych nauczycieli, którzy w ubiegłym roku szkolnym szczególnie się wyróżnili. Uwieńczeniem spotkania był poczęstunek przy kawie.
Dla wszystkich nauczycieli z okazji ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia, pomyślności i wielu sukcesów!

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

W dniu 13 października 2015 r. odbyły się kolejne zajęcia z przedstawicielami Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Tym razem warsztaty nosiły tytuł: „Tajemnice muzeum”. Uczniowie – pacjenci byli pod wrażeniem prezentacji. Samodzielnie mogli zrobić swoje plastyczne prace dotyczące tematu. Oby tak dalej! Zapraszamy!


Europejski Dzień Języków

W dniu 26 września 2015r. obchodziliśmy Europejski Dzień Języków (EDJ). To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, której siedzibą jest Strasburg, po to by promować nauczanie i uczenie się języków. Z okazji Dnia Języków organizowane są w całej Europie liczne i różnorodne wydarzenia takie jak programy radiowe i telewizyjne, kursy językowe, konferencje.
W naszej szkole warsztaty językowe z tej okazji zorganizowali nauczyciele języków obcych. Na początku uczniowie zapoznali się z ideą EDJ i oglądneli krótkie filmiki pokazujące jak trudnym językiem dla obcokrajowców jest nasz ojczysty język polski. Następnie uczestnicy musieli przyporządkować odpowiednie opisy nazwom poziomów biegłości językowej oraz spróbować określić własny poziom. W kolejnej części zajęć rozpoznawaliśmy flagi, uczyliśmy się pozdrowień w wielu językach europejskich, rozwiązywaliśmy quizy dotyczące języków i krajów. Warsztaty prowadzone były w języku angielskim i niemieckim.

Konkurs!!!

Początek roku za nami. Za oknami złociste liście, kasztany i jesienne nastroje. To już październik. Licząc na przepełnione dobrą i twórczą energią myśli naszych uczniów – pacjentów zapraszamy do udziału w konkursie na nowy tytuł gazetki szkolnej. Szczegóły i program konkursu w załączniku.
Zachęcamy również do poznania historii szkolnej gazetki, która wiernie towarzyszy naszym uczniom od wielu już lat. Można to uczynić oglądając załączoną prezentację.
Życząc wielu ciekawych pomysłów, zapraszamy do udziału w konkursowych zmaganiach!
Organizatorzy.

Lekcja muzealna

W dniu 22.09.2015 r. odbyły się po raz pierwszy w tym roku szkolnym zajęcia z przedstawicielami Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Panie pracujące w Muzeum współpracują z naszą szkołą już od dłuższego czasu i przyjeżdżają do nas cyklicznie. We wtorek spotkanie nosiło tytuł: „Blask kamieni”. Uczniowie – pacjenci chętnie uczestniczyli w imprezie. Mieli okazję nie tylko posłuchać i zobaczyć ciekawą prezentację o minerałach, ale przede wszystkim samodzielnie wykonać swoje własne „szlachetne kamienie” z masy solnej. Uczniowie byli niezwykle zaangażowani. Dziękujemy i oczywiście zapraszamy ponownie.

Witaj Szkoło!

Rozpoczął się nowy rok szkolny 2015/2016. Witamy wszystkich uczniów, ich rodziców oraz personel medyczny. Po wakacyjnej przerwie zapraszamy do nauki oraz do sal zabaw. Przypominamy wszystkim, że szkoła to nie tylko obowiązki i nauka, ale także nowe przyjaźnie i zabawy. Wszystkim uczniom życzymy dużo zapału do nauki oraz osiągnięcia jak najlepszych wyników oraz mnóstwa sukcesów. Nauczycielom wielu sukcesów, zadowolenia oraz wytrwałości.





Rok szkolny 2014/2015