Zespół Szkół Specjalnych nr 3 w USD w Krakowie

Rok szkolny 2014/2015


Dzień Dziecka

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym to jeden z najważniejszych dni w roku; zawsze organizowane są imprezy dla dzieci oraz rozdawane prezenty. Tym razem Fundacja Szpitala „O Zdrowie Dziecka” zaprosiła Teatr Otwarty z Krakowa. Zabawny spektakl „O smokach”, w którym dziecięca publiczność brała czynny udział, to opowieść o niesfornym Smoku Obiboku, który karcony przez tatę sam dowiaduje się jak niezwykłe potrafią być książki i jak czytanie z obowiązku zmienia się w świetną przygodę. Uczniowie dopingowali smoka, pouczali jak zachować się w bibliotece i gorąco oklaskiwali smoczą rodzinę. Po spektaklu uczestnicy otrzymali piękne maskotki, a pracownicy fundacji i nauczyciele rozdawali prezenty na oddziałach szpitala tym dzieciom, które nie mogły wziąć udziału w przedstawieniu.

LOOK czyli Literacko Obiektywnie Oryginalnie i Kulturalnie

Oto najnowszy numer kwartalnika LOOK prowadzonego przez uczniów ZSS nr 3. Redakcja zachęca do przeczytania ostatniego numeru, który możecie Państwo znaleźć klikając w ten link.

„Tajemnice walizki kryminalistycznej”

Kolejne warsztaty z kryminalistyki to duża porcja wiedzy i emocji. Młodzi detektywi szukali śladów, wykonywali odciski palców oraz wykrywali złodzieja pieniędzy za pomocą specjalnego proszku i lamp. Opowieści pani detektyw zrobiły na uczniach ogromne wrażenie, a pytaniom nie było końca.





Kaligrafia

Warsztaty z kaligrafii są dla uczniów – pacjentów niezwykłą przygodą. Najpierw pierwsze szlify zdobywali za pomocą specjalnych drewnianych piórek po to by wkrótce chwycić za pióra gęsie i kacze. Precyzja, piękno, wytrwałość – tymi słowami można by podsumować spotkanie.





TESCO Dzieciom

W środę 29.04.15r. w USD w Krakowie w Prokocimiu odbyła się niezwykła akcja organizowana przez Fundację „TESCO Dzieciom”. Widać było wyraźnie, że akcja ta najwięcej radości dostarczyła dzieciom – pacjentom. Mimo trudnych, szpitalnych warunków dzieciaki mogły chociaż trochę pobawić się i poszaleć. Fundacja „TESCO Dzieciom” wytyczyła i zadbała o miejsce w szpitalu, w którym można było (oczywiście po wcześniejszym ubraniu się w specjalny strój) malować specjalnymi farbami. Cała zabawa polegała na tym, iż dzieciaki mogły używać jedynie własnych rąk, nóg oraz pistoletów na farbę. Z namalowanych przez pacjentów wzorów powstaną koszulki, które z kolei mamy nadzieje, przyniosą określony dochód finansowy. Cała uzyskana kwota pieniędzy zostanie przekazana na odremontowanie oddziału SOR w USD w Krakowie. Trzymamy kciuki za całą akcję i życzymy powodzenia!

Lekcja muzealna

28.04.15r. po raz kolejny do ZSS nr 3 zawitali Nasi Przyjaciele z kopalni soli w Wieliczce. Zajęcia, które tym razem dla nas przygotowali, zatytułowane były: „Średniowieczne zamki i ich mieszkańcy”. Okazało się, że dzieciaki, które mogły brać udział w spotkaniu były niezwykle zainteresowane i zadowolone. Opowieści o tajemnicach średniowiecznych zamków słuchały z otwartymi buziami :) Teraz, pozostało nam tylko cierpliwie czekać na kolejne spotkanie…



Fundacja „Dr Clown”

14 kwietnia 2015 w ramach akcji charytatywnej Fundacja „Dr Clown” ofiarowała na sale zabaw klocki LEGO® i LEGO® DUPLO®, które będą służyły naszym uczniom-pacjentom aby czas spędzony w szpitalu mijał jak najszybciej.






Kaligrafia na wesoło

Przychodząc 26 marca 2015 na zajęcia uczniowie nie byli całkiem pewni czego będą dotyczyły. Niewiele dzieci wiedziało, że słowo „kaligrafia” oznacza naukę pisania i że w dawnych czasach był to jeden z najważniejszych i obowiązkowych przedmiotów w szkole. Wszystko wyjaśniło się gdy uczniowie wzięli do ręki piórka i korzystając z kałamarza próbowali narysować najprostszy szlaczek. Nie było to łatwe ale wkrótce większość opanowała tę trudną sztukę.

Kiermasz Świąteczny

Wiosenny czyli Wielkanocny Kiermasz odbył się w dniach 24 – 26 marca 2015. Przez trzy dni nauczyciele ZSS nr 3 sprzedawali włóczkowe kurczaki, papierowe palmy, pisanki ozdabiane cekinami, koronkami a nawet sznurkiem. Prace naszych uczniów sprzedawały się jak świeże bułeczki a zebrane pieniądze zasiliły konto Koła TPD Prokocimek, które pomaga uczniom naszej szkoły i ich rodzinom będącym w trudnej sytuacji materialnej. Dziękujemy za każdy zakup i zapraszamy na kolejne kiermasze.

Wielkanoc – znane i zapomniane tradycje

Po raz kolejny gościliśmy Muzeum Żup Krakowskich z Wieliczki. 19 marca 2015 uczniowie dowiedzieli się o ciekawych choć już zapomnianych tradycjach związanych z tymi najważniejszymi świętami w roku. A zabawa w ozdabianie wielkanocnych pisanek podobała się najbardziej.




20 marca 2015 to dzień obfitujący we wspaniałe wydarzenia naukowe

Dzięki sprzyjającej pogodzie mogliśmy obserwować rzadkie zjawisko astronomiczne. Dwa wspaniałe ciała niebieskie ukazały się podczas częściowego zaćmienia. Przed tarczą słoneczną wędrował Księżyc.
Uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w obserwacjach tego zjawiska. Nauczycielka fizyki, pani Wioletta Ogłoza, przedstawiła uczniom na poszczególnych oddziałach szpitalnych krótką prelekcję o zaćmieniu Słońca, pokazała, na czym polega zjawisko i wspólnie obserwowali je przez specjalistyczny sprzęt potrzebny do oglądania Słońca. Okulary z filtrem pochłaniającym nadmiar światła, wykonane z folii mylarowej, przygotowała pani Iwona Bystrowska.
Tuż po zakończeniu zaćmienia Słońca mieliśmy możliwość uczestniczenia w prezentacji naukowej zatytułowanej Gwiezdny Pył w ICE.
To wielka gratka dla wielu osób zainteresowanych Wszechświatem, życiem, rozwojem nauki i techniki. Na scenie zaprezentowano ciekawe eksperymenty zadziwiające publiczność, przeplatane filmem, który przybliżył uczestnikom dokonania ludzi nauki na przestrzeni wieków.
Pokazano również osiągnięcia naukowców z Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie, współpracujących z onkologami. Obecnie prowadzą terapię protonową nowotworu oka, a już jesienią zostanie uruchomiony nowy cyklotron do leczenia nowotworów umiejscowionych w całym ciele.
Nauczyciele biologii, chemii geografii, fizyki i techniki z ZSS nr 3, uczestniczący w tym spotkaniu, otrzymali potężną dawkę wiedzy.
Nowe spojrzenie na naukę uświadamia nam, jak ważne jest przekazywanie uczniom wiedzy w atrakcyjny i nowoczesny sposób, a fizyka to nie tylko przedmiot szkolny, ale największe widowisko Wszechświata.
Żadna dziedzina nauki nie będzie mogła się rozwijać bez wykorzystania fizyki!

LOOK czyli Literacko Obiektywnie Oryginalnie i Kulturalnie

Oto najnowszy numer kwartalnika LOOK prowadzonego przez uczniów ZSS nr 3. Redakcja zachęca do przeczytania ostatniego numeru, który możecie Państwo znaleźć klikając w ten link.

Światowy dzień liczby π

„Podziwu godna liczba Pi
trzy koma jeden cztery jeden…”

pisała Wisława Szymborska w wierszu pt. „Liczba Pi”.
Nasza noblistka zwróciła uwagę na tę najbardziej zagadkową liczbę świata, my też nie mogliśmy przejść obok niej obojętnie. Dlatego już w przeddzień Światowego Dnia Liczby π, który przypada 14 marca, rozpoczęliśmy świętowanie.
Z tej okazji uczniowie obejrzeli interesującą prezentację oraz wysłuchali krótkiego wykładu. Miał on na celu rozwikłać tajemnicę piękna liczby π. Dowiedzieli się wiele nieznanych im dotąd ciekawostek dotyczących stałej matematycznej. Po reakcji słuchających można się było domyśleć, że taka forma przedstawienia wiadomości bardzo im się podobała.
Następnie świętowanie obchodzono na wesoło. Uczniowie wzięli udział w specjalnie przygotowanej na tę okazję grze planszowej. Oprócz rzucania kostką i poruszania się po planszy, musieli po drodze pokonywać przeszkody. Polegały one na tym iż należało odpowiadać na różne pytania związane z przedstawianym wcześniej wykładem.
Szkolne świętowanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Uczniowie zaskoczyli nas swoim zaangażowaniem i bardzo dobrym nastrojem. Mamy nadzieję, że po tym dniu już nikt nie będzie miał problemu z zapamiętaniem rozwinięcia dziesiętnego liczby π.

Nauczyciele matematyki: Kinga Nicewicz,
Jadwiga Smolan,
Wioletta Ogłoza.

Papierowe palmy

3 marca 2015 Pani Stanisława Oleksy nauczyła nas trudnej sztuki tworzenia palm wielkanocnych z bibuły. Wszystkie prace będą sprzedawane podczas Wiosennego Kiermaszu Świątecznego, a uzyskane środki zostaną przekazane na rzecz Koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „PROKOCIMEK”.





Mali detektywi

3 marca 2015 podczas warsztatów „Ślady na miejscu przestępstwa” prowadzonych przez panią dr Joanna Strojer – Polańską dowiedzieliśmy się jak wiele śladów pozostawiają przestępcy i jak ciężką pracą jest ich zbieranie. Zabawa w odkrywanie odcisków palców kolegów była fascynująca.





LOOK czyli Literacko Obiektywnie Oryginalnie i Kulturalnie

Oto najnowszy numer kwartalnika LOOK prowadzonego przez uczniów ZSS nr 3. Redakcja zachęca do przeczytania ostatniego numeru, który możecie Państwo znaleźć klikając w ten link.

Laureaci konkursów

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2014/2015 uczniowie i wychowankowie ZSS nr 3 w Krakowie brali udział w wielu konkursach. Oto lista laureatów:

  • Julia Banaś II miejsce, Wiktoria Gajda wyróżnienie w kategorii dzieci przedszkolnych. Wiktoria Gołba wyróżnienie w kategorii klas IV-VI. Katarzyna Mróz I miejsce w kategorii klas gimnazjalnych w konkursie plastycznym „Serce masz tylko jedno!” organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych nr 33 dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy pod patronatem Fundacji Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej,

  • Maksymilian Żydek, Karolina Kurzyp i Julia Banaś wyróżnienia w III Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla uczniów szkół przyszpitalnych „Bajkowy Świat w utworach Wandy Chotomskiej i Doroty Gellner” organizowanym przez Przyszpitalny Zespół Kształcenia Specjalnego w Wejherowie,

  • Wiktoria Czyżowska wyróżnienie w konkursie plastycznym dla uczniów szkół przyszpitalnych pod hasłem „Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci” na najpiękniejszy portret ulubionego misia z bajki organizowanym przez Zespół Szkół Szpitalnych w Szczecinie,

  • Alicja Okarmus III miejsce w kategorii dzieci przedszkolnych oraz Klaudia Gorączko III miejsce w kategorii klas I-III w Ogólnopolskim konkursie plastycznym „Osobliwości parków narodowych w Polsce” organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych nr 33 dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy,

  • Patrycja Słozakiewicz I miejsce oraz Aleksandra Denis III miejsce w Małopolskim konkursie plastycznym pt: „Anioł w malarstwie” organizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 6 w Krakowie,

  • Zuzanna Boroń II miejsce oraz Maja Izdebska wyróżnienie w VIII Edycji konkursu plastycznego pod hasłem „Anioły pomagają dzieciom” organizowanego przez Zespół Szkół Specjalnych Nr 8 w Łodzi,

  • Kamil Niewiarowski I miejsce, Aleksandra Jaje II miejsce oraz Patrycja Wojcieszek III miejsce a Piotr Kons, Dominik Turek, Paulina Wysoczyńska, Katarzyna Kuźma oraz Łukasz Olszowski wyróżnienia w konkursie historyczno – plastycznym pt: „Pradawny Kraków” organizowanym przez Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie,

  • Łukasz Olszowski I miejsce, Zuzanna Rutkowska II miejsce oraz Aleksandra Jaje III miejsce a Paulina Wysoczyńska, Katarzyna Kuźma, Małgorzata Wiśniowska oraz Nikodem Malik wyróżnienia w Konkursie Językowo – Ekologicznym pt: „Let's Love Animals” organizowanym przez Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.


Wizyta duszpasterska

Zwyczaj chodzenia po kolędzie sięga średniowiecza. Po Bożym Narodzeniu ksiądz w towarzystwie ministrantów odwiedza swoich parafian, żeby poświęcić ich dom, wspólnie się pomodlić i porozmawiać. W naszym szpitalu co roku po kolędzie chodzi jeden z krakowskich biskupów. W tym roku 8 stycznia odwiedził nas ks. bp. Jan Zając. Kolędę rozpoczynamy w kaplicy, gdzie orszak kolędowy składający sie z uczniów – pacjentów, przebranych za anioły, pasterzy i królów, uroczyście wita Gościa, a następnie ks. biskup razem z góralskimi zespołami muzycznymi wędruje po oddziałach, odwiedza chore dzieci, ich rodziców i personel medyczny. Jest bardzo uroczyście i radośnie!

Teatr Groteska

19 grudnia 2014 roku aktorzy Teatru Groteska przeprowadzili warsztaty podczas których uczniowie dowiedzieli się o rodzajach masek i lalek oraz mogli spróbować swoich talentów lalkarskich na scenie. Sztuka ta okazała się niełatwa ale bardzo emocjonująca.




Lekcja muzealna – „Tradycje Bożonarodzeniowe”

Dla ZSS nr 3 w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie grudzień to miesiąc obfitujący w atrakcyjne, ciekawe spotkania i imprezy, których głównym celem jest to, aby dzieci przebywające wówczas w szpitalu mogły choć na chwilę zapomnieć o chorobie, bólu i strachu. Do takich wydarzeń można niewątpliwie zaliczyć, ostatnie już w tym roku kalendarzowym, spotkanie z przedstawicielami Kopalni Soli w Wieliczce. Panie pracujące w Kopalni Soli przyjeżdżają do naszej szkoły cyklicznie, kilka razy w czasie roku. Ostatnie spotkanie nosiło tytuł „Tradycje Bożonarodzeniowe”. Uczniowie – pacjenci, którzy brali udział w imprezie, nie tylko wydawali się być zainteresowani przedstawionym tematem, ale chętnie uczestniczyli w dyskusjach czy tworzeniu prac plastycznych o tematyce świątecznej. Jak zwykle atmosfera była super! Pozostaje nam tylko liczyć, że w Nowym Roku 2015 wspólne spotkania z Paniami z Kopalni Soli w Wieliczce będą tak samo częste jak w roku mijającym… Dziękujemy i zapraszamy ponownie.

Kiermasz bożonarodzeniowy

W dniach 2 i 3 grudnia 2014 roku odbył się kiermasz świąteczny na rzecz podopiecznych koła TPD „Prokocimek”. Przygotowane przez uczniów Naszej Szkoły ozdoby świąteczne cieszyły się ogromnym powodzeniem. Dziękujemy za wsparcie.





LOOK czyli Literacko Obiektywnie Oryginalnie i Kulturalnie

Oto najnowszy numer kwartalnika LOOK prowadzonego przez uczniów ZSS nr 3. Redakcja zachęca do przeczytania ostatniego numeru, który możecie Państwo znaleźć klikając w ten link.

Powrót Łatki

Chwilowa nieobecność Łatki, naszej szpitalnej żyrafy-maskotki wywołała zdziwienie. Wszyscy podejrzewali, że jest w pralni ale oto niedawno Łatka wróciła, a wraz z nią… maleńka żyrafa!






„Stop agresji, stop przemocy”

3 listopada 2014 gościliśmy teatr Best z Koszyc, który zaprezentował spektakl „Stop agresji, stop przemocy”. W scenkach i skeczach aktorzy pokazali czym jest agresja i przemoc w szkole oraz jak się jej przeciwstawić.





Halloween

31 października 2014 podczas lekcji języka angielskiego uczniowie zapoznawali się ze zwyczajami związanymi z Halloween. Było i śmiesznie i strasznie!



LOOK czyli Literacko Obiektywnie Oryginalnie i Kulturalnie

Oto najnowszy numer kwartalnika LOOK prowadzonego przez uczniów ZSS nr 3. Redakcja zachęca do przeczytania ostatniego numeru, który możecie Państwo znaleźć klikając w ten link.

Warsztaty Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

„Rycerz to wojownik walczący konno” ale rycerską odwagę i serce może mieć każdy z nas. O kodeksie rycerskim, uzbrojeniu i wielu innych ciekawostkach opowiadali pracownicy Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce podczas warsztatów „Rycerze Wielickiego Zamku” 23 października 2014.




Warsztaty Teatralne

Podczas Warsztatów Teatralnych, które odbyły się 16 października, Pani Ilona Buchner zapoznała uczniów z różnymi rodzajami lalek teatralnych - od pacynek i kukiełek po lalkę chińską. Każdy uczeń mógł spróbować swoich sił jako lalkarz a także przymierzyć ciekawą maskę.




VII Marsz Nadziei i Życia

W sobotę 27 września 2014 przedstawiciele naszej Szkoły wzięli udział w VII Marszu Nadziei i Życia organizowanym przez fundację Urszuli Smok Podaruj Życie. Akcja ta ma na celu propagowanie dawstwa szpiku kostnego, najskuteczniejszego leku na choroby nowotworowe krwi.
Podczas uroczystego spotkania w siedzibie Urzędu Miasta, poprzedzającego przemarsz ulicami Krakowa, aktorzy i dziennikarze przeczytali listy osób chorych na nowotwory, w tym uczniów naszej Szkoły. Chorzy pisali w nich o swoich przeżyciach, marzeniach i nadziejach. Na zakończenie marszu zostały wypuszczone zielone balony z przymocowanymi do nich listami, jako znak nadziei na wyzdrowienie.

Europejski Dzień Języków

26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków, który w naszej szkole postanowiły uczcić panie: Agnieszka Dziubalska (nauczyciel języka angielskiego) i Małgorzata Ruszel (nauczyciel języka niemieckiego). W tym dniu odbyły się zajęcia otwarte, podczas których uczniowie poznawali podstawowe zwroty i słówka w wiodących językach europejskich - wszystko w formie zabaw i gier.


Warsztaty Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

Pierwsza w tym roku szkolnym lekcja historii organizowana przez Muzeum Żup Krakowskich z Wieliczki pt: „Król Kazimierz i wielicki zamek” odbyła się 22 września, zamieniła się w konkurs o berło i koronę!









Rok szkolny 2013/2014