SYMETRIA KIEŁBASY
W czwartkowe popołudnie, 2 marca, uczniowie wybrali się na spacer po świecie geometrii, o zaskakującym temacie przewodnim – SYMETRIA KIEŁBASY. Na zajęciach poznali najlepsze konstrukcje wykorzystywane do budowy dachów. Spośród wielokątów foremnych to niepozorny trójkąt okazał się najbardziej stabilnym!
Budowali liczby figuratywne i układali mozaiki podłogowe z wielokątów foremnych.
Koła, były „najgorszymi” figurami do układania mozaiki – żaden wielokąt foremny nie pasował do układanki. Ale za to poszukiwania osi symetrii dowiodły, że to koło ma nieskończenie wiele osi symetrii. Poznali elementy geometrii Euklidesowej oraz odnaleźli wszystkie bryły Platońskie –z wielkim zaskoczeniem, że jest takich brył tylko pięć.
Zbudowali walce o jednakowej powierzchni bocznej i sprawdzali ich objętość; i znów zaskoczenie. Ten wyższy ma mniejszą objętość niż ten niższy, a przecież tylko kartka papieru była inaczej zwinięta…
Eksperymentalnie wykazali, że walec o wysokości równej średnicy podstawy ma największą objętość.
Na zakończenie zajęć uczniowie zetknęli się z topologią – czyli badaniem pozycji, które jest niezmiernie ważne np. w budowie układów scalonych wykorzystywanych w komputerach, czy też przy układaniu menu telefonu komórkowego.
Matematyka jest wspaniałą nauką, która jest obecna wszędzie, warto się z nią zaprzyjaźnić. Spotkanie prowadziły: Halina Mazgaj i Wioletta Ogłoza